Svátek má: Nikola

Zprávy

Velikost textu:

Trump svým prohlášením o Jeruzalému rozbouřil stojaté vody

Trump svým prohlášením o Jeruzalému rozbouřil stojaté vody

Rada bezpečnosti OSN bude v nejbližších dnech jednat o mírovém procesu na Blízkém východě po prohlášení prezidenta USA Donalda Trumpa o uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele.

Donald Trump na jednom z předvolebních shromáždění
7. prosince 2017 - 07:20

Hlavní město Izraele je Jeruzalém, prohlásil šéf Bílého domu. Trump zároveň podepsal dokument o přesunu amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Moje dnešní oznámení znamená začátek nového přístupu ke konfliktu mezi Izraelem a Palestinci," prohlásil Trump v Bílém domě. "Určitě s tímto mým prohlášením mnozí nebudou souhlasit, ale věřím, že nakonec tento nesoulad překonáme a dospějeme k většímu porozumění a spolupráci," poznamenal Trump. Podle něj nejde o nic jiného "než o přiznání si skutečnosti".

Již v únoru 2016, tedy během klání o post amerického prezidenta prohlásil tehdy Donald Trump, že  Hlavním městem Izraele může být Jeruzalém!

"S ohledem na prohlášení prezidenta Spojených států o statutu Jeruzaléma, delegace Bolívie, Velké Británie, Egypta, Itálie, Senegalu, Uruguaye a Francie požádaly o naléhavé zasedání Rady do konce tohoto týdne,“ píše se ve společném prohlášení osmi zemí.

Očekává se, že zprávou o situaci se bude zabývat generální tajemník OSN Antonio Guterres.

Izrael požaduje, aby Jeruzalém jako hlavní město byl  „jednotný a nedělitelný“ a to včetně východních oblastí a historického centra města. Svět, včetně donedávna i USA, považoval postavení Jeruzaléma jako jeden z hlavních problémů konfliktu na Středním východě, které musí být vyřešeny na základě dohody s Palestinci. Všechna zahraniční velvyslanectví, včetně USA, se nacházejí ve městě Tel Aviv.

Jeruzalém je, co do rozlohy a počtu obyvatel, největší město Izraele, kde na území o rozloze 125,1 km² žije celkem 865 700 obyvatel (údaje z konce roku 2015). Izrael i Palestina považují Jeruzalém za své hlavní město.

(rp,prvnizpravy.cz, ria, foto:arch.)