Svátek má: Igor

Zprávy

Velikost textu:

Trump pohrozil vystoupením z WTO. A co příště – OSN?

Trump pohrozil vystoupením z WTO. A co příště – OSN?

Spojené státy mohou v případě potřeby vystoupit ze Světové obchodní organizace (WTO), uvedl vůdce USA Donald Trump.

Ilustrační foto
14. srpna 2019 - 11:06

Podle něj pravidla WTO pomáhají jiným zemím „používat“ Spojené státy pouze pro vlastní obohacení.

Jako příklad uvedl Trump Čínu, jejíž průmysl po vstupu do organizace začal prudce růst. Současně americký prezident poznamenal, že Washington a Peking jsou ve skutečnosti v obchodní válce.

Není to poprvé, co Trump hovořil o možném odchodu země z WTO. V červenci požadoval reformu organizace a také odmítl uznat ekonomiky některých zemí za rozvíjející se. Hlava Bílého domu se tak snaží snížit obchodní deficit USA ve vztahu k jiným zemím, který přesahuje 600 miliard dolarů ročně.


Trumpova administrativa, řídící se heslem „Amerika především“ je přímo posedlá rušením mezinárodních smluv a dohod, které, podle jejího mínění Spojeným státům nevyhovují, například Transpacifickou obchodní spolupráci, NAFTA, klimatickou dohodu z Paříže, raketovou smlouvu INF a zpochybňují i jadernou smlouvu START III, jejíž platnost skončí v příštím roce. Zdá se že nyní jsou na řadě mezinárodní organizace.

Nyní se vše odehrává na pozadí obchodní války s Čínou.

Americký prezident Donald Trump 1. srpna oznámil úmysl Spojených států 1. září zavést 10% clo na zboží z Číny v celkové hodnotě 300 miliard dolarů. Později tento termín posunul na 15. září.

Za těchto okolností Čínská lidová banka snížila renminbi vůči dolaru na minimum od prosince loňského roku. Později americké ministerstvo financí zařadilo Čínu do seznamu zemí, které manipulují s měnou.

Vedoucí Čínské lidové banky, Yi Gang, dříve uvedl, že Čína nehodlá z jüanského směnného kurzu učinit nástroj pro reakci na americký obchodní konflikt, a že nedávná volatilita čínské měny byla způsobena vnějšími nejistotami.

Čínská centrální banka zdůraznila, že Spojené státy, aniž by braly v úvahu fakta, bez jakéhokoli důvodu onalépkovaly Čínu za manipulátora měny, což poškodí jak Spojené státy, tak všechny ostatní.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)