Svátek má: Norbert

Zprávy

Velikost textu:

The Hill: Americké sankce způsobí větší škody USA než Rusku!

The Hill: Americké sankce způsobí větší škody USA než Rusku!

Sankce stanovené v návrhu zákona „O ochraně voleb před hrozbami prostřednictvím sankcí“ (DETER), uštědří ránu ekonomice USA a oprávněným zájmům amerických spojenců, zatímco Kreml „zůstane bez úhony“.

Ilustrační foto
10. srpna 2018 - 11:04

Podle Richarda Sawaya, publicisty The Hillu, sankce navržené senátory Marcem Rubio a Chrisem Van Holenem „vrazí klín“ mezi USA a Evropu, destabilizují energetický a finanční trh a americké firmy budou nuceny opustit Rusko a ponechat ho soupeřům z Číny a Evropy.

Nejhorší na tom je, že potenciální škody zájmům Spojených států budou horší než ty, které zasáhnou ruské zájmy. Ruské společnosti budou postiženy jen o něco více než za současných sankcí, zatímco americké společnosti budou nuceny k likvidovat společné podniky, opustit nové projekty a nést vážné finanční ztráty, uvedl Sawaya.
 
Podle ustanovení zákona sankce ovlivní téměř všechny ruské státní podniky, včetně některých z největších světových bank a energetických společností, a nastaví nižší práh pro státní vlastnictví, než předchozí sankce. Sankce silně udeří na „Gazprom“, která dodává energii větší části Evropy a evropští představitelé můžou odmítnout „politicky toxické“ rozhodnutí prezentovat jednotnou frontu s americkými sankcemi kvůli hrozbě ruské odpovědi.
 
Mezitím budou nuceny americké společnosti ukončit společnou spolupráci s ruskými partnery. To znamená, že ruská společnost koupí podíl v projektu kdekoli na světě, a může účinně vytlačit americkou společnost. Sankce umožní ruským energetickým společnostem větší kontrolu nad projekty a větší počet politických pák.
 
Podle Richarda Sawaya, vzhledem k tomu, že některá z nejdůležitějších ropných polí se zkoumají a jsou využívány ruskými společnostmi a jejich čínskými partnery, pošlou americké ropné společností na lavičku.  „Sankce ovlivní i takové významné projekty podporované Spojenými státy, jako výstavbu Transjaderského plynovodu, který pomůže Evropě od ruské energetické dominance, neboť ruská společnost je jejím minoritním akcionářem."


Důsledky se projeví ve všech odvětvích: americké společnosti nebudou moci přepravovat náklady na ruských železnicích, Boeing přestane spolupracovat s ruskými leteckými společnostmi, a AT&T nebude moci používat ruské telefonní dráty.
 
Americké indexové fondy a finanční trhy rovněž zažijí šok, protože rublové dluhopisy ruské vlády a banky se okamžitě stanou ilegálními aktivy. Americké společnosti, které obchodují v Rusku, se zjistí, že nemohou používat ruské banky v důsledku právních předpisů Spojených států, poukázal publicista The Hillu.
 
Průmysl a analytická centra vyjádřily své znepokojení týkající se těchto a dalších důsledků. Ale reakci Kongresu nelze nazvat zdrženlivou, a pečlivě zváženou odpovědí. Namísto zákona DETER se nyní objeví konkurent, který může zdvojnásobit negativní účinky.
 
Návrh zákona „O ochraně bezpečnosti USA před agresí Kremlu“ (DASKAA), navržený senátory Lindseyem Grahamem a Bobem Menendezem obsahuje zavedení „více drakonických sankcí“, protože podle nich se energetické společnosti USA nebudou moci podílet na energetických projektech kdekoli, pokud se na nich podílí na ruská energetická společnost. Například v případě, že ruská společnost vlastní jedno procento plynovodů, které podporují ropné plošiny v Brazílii, americké společnosti budou nuceny odejít, a ruská společnost „na stříbrném podnose“ dostane příležitost k „nákupu století“.

Podle Sawaya zákon DASKAA „dovede destruktivní myšlenky zákona DETER na logický předěl". Přinutí americké společnosti, aby opustily stovky energetických projektů po celém světě.
 
To ale neznamená, že USA by neměly reagovat na "ruské zásahy", tvrdí autor na závěr. Aby se sankce staly účinnými, vedlejší škody na amerických společnostech by neměly zastínit tlak vyvíjený na ruskou stranu. Kromě toho, že sankce by měly zůstat mnohostranné, musí být součástí společné strategie se spojenci, aby se „dosáhlo přiměřených změn v chování (Ruska)", uvedl analytik The Hill Richard Saway.

Jen poznámka k poslednímu – prakticky celý americký mediální mainstream musí vždy povinně dodat, že je "samozřejmě pro sankce". Vypadá to, jako by se obával, že při určité kritice protiruských sankcí bude obviněn z "prokremelské propagandy".

Přičemž i tento manstream si musí nakonec klast otázky - jaké změny chování by mělo proboha Rusko učinit, když se navržené sankce opírají o zjevně vybrabrikovaný chemický útok v anglickém Salisbury a údajné – opět neprokázané - „vměšování“ do voleb? Metoda obvinit, nedodat důkazy, ale hned trestat, je cesta do pekel.

(kou, prvnizpravy.cz, thehill.com, foto: arch.)