Svátek má: Vladimír

Zprávy

Velikost textu:

Spisovatel na La Dépêche: Démonizací Ruska opakuje Západ chybu 30.let!

Spisovatel na La Dépêche: Démonizací Ruska opakuje Západ chybu 30.let!

Připomínka výsledku první světové války v Paříži byla nyní nezbytná, neboť svět znovu „žije na sopce", uvedl spisovatel a bývalý sovětský diplomat Vladimír Fedorovský.

Ilustrační foto
14. listopadu 2018 - 11:04

Za těchto podmínek by Rusko nemělo být vnímáno jako nepřítel, ale jako přirozený spojenec Západu v boji proti hrozbě radikálního islamismu, uvedl publicista v rozhovoru s La Dépêche.

Jak uvedl francouzský spisovatel a bývalý sovětský diplomat Vladimir Fedorovský, ceremonie věnovaná sto letům od konce první světové války, která se konala 11. listopadu v Paříži, byla „nezbytná", protože dnešní svět "žije na sopce". Západní elity nejsou schopny plně ocenit nebezpečí, které představuje jednostranná politika USA, uvedl.

Emmanuel Macron má pravdu, když srovnává současnou situaci se situací ve 30. letech 20. století, tvrdí publicista. Navíc Západ dnes „dělá stejnou chybu jako v meziválečném období, démonizuje Rusko Vladimira Putina ... a dělá z Moskvy nepřítele, zatímco ve skutečnosti je Rusko přirozeným spojencem Západu".


Podle Fedorovského dnes Rusové znovu ostře cítí „duch Mnichovské dohody", který se vznášel nad Evropou, když Londýn a Paříž upřednostňovali „obětovat Rusko ambicím Německa", po níž byli Hitlerem „pohlceni". Rozdíl je v tom, že dnes jsou někteří na Západě připraveni vzdát se požadavkům islámství a Moskva je stále považována za nepřítele. Současně, jak bývalý diplomat zdůraznil, pokud uznáme radikální islamizaci za „jednu z největších hrozeb pro světovou rovnováhu", Rusko by mělo být na Blízkém východě vnímáno především jako „nepostradatelný spojenec".

Podle spisovatele je nebezpečí, které visí  v současnosti nad celým světem, nebezpečnější než to, které existovalo během studené války, kdy každý z blkoků jednal, přičemž pečlivě zvažoval možná rizika. O tom zejména Fedorovskiy píše ve své nové knize Pravá romantika o manipulaci (Le Roman vrai de la manipulation). Jak vysvětluje autor knihy, v minulosti manipulace KGB a CIA měly „ideologický a strategický pohled". „Dnes je manipulace všude s jediným účelem ochrany krátkodobých zájmů lidí u moci," domnívá se Fedorovskij.


Výsledkem je, že se „všechny pojistky se přepalují", vysvětlil autor, uvádějící jako příklad jednostranné stažení Spojených států ze smluvy INF podepsané Reaganem a Gorbačovem. „Jsme v procesu zničení důkladně vyvinutého systému kontroly zbrojení a v této souvislosti ceremonie 11. listopadu v Paříži opět připomněly, že celosvětová a kolektivní bezpečnost jsou ústředním tématem diskuse," řekl Fedorovskij.

(kou, prvnizpravy.cz, ladepeche.fr, foto: arch.)