Svátek má: Zdeněk

Zprávy

Velikost textu:

Sohu: Může se Japonsko stát hlavním protivníkem Spojených států?

Sohu: Může se Japonsko stát hlavním protivníkem Spojených států?

Ve snaze stát se světovou supervelmocí podplatily Spojené státy mnoho zemí, které byly připraveny projevit pokoru, protože Amerika nabídla velmi příznivé podmínky.

Japonská letadlová loď Izumo
2. září 2019 - 10:10

Podle čínského vydání Sohu však jeden z „mladších bratrů“ využil šance a postavil sedm „téměř letadlových lodí“. Japonské námořnictvo je nyní silnější než mnohé země světa, což deník vede k úvahám, kdo je dnes hlavním geopolitickým protivníkem Spojených států.

Ve snaze o světovou nadvládu podplatily Spojené státy mnoho „mladších bratrů“ ve všech strategických směrech. Podle Sohu jsou tyto země připraveny projevit pokoru, protože Amerika to nabízí za velmi příznivých podmínek, které prostě nebylo možné odmítnout. Například za účelem posílení své pozice na Blízkém východě Spojené státy tajně podporují Izrael a každoročně mu zasílají obrovské množství vojenské pomoci.

Podle publikace kromě Izraele získalo všechny druhy podpory Japonsko. Spojené státy mu také přikládají velký význam kvůli své zeměpisné poloze, která mu umožňuje ovládat oblast Asie a Tichomoří. Druhá světová válka připravila Japonsko o většinu z jeho národní moci a po jeho dokončení vítězné země rozdělily její ozbrojené síly a uvalily na jejich rozvoj přísná omezení. Pro Japonsko bylo logické navázat vojenskou spolupráci se Spojenými státy, ale Tokio učinilo důležitý krok - postavilo sedm „téměř letadlových lodí“.


„Téměř,“ vysvětluje autor článku, protože navenek se zcela liší od běžných letadlových lodí, ale jejich vnitřní strukturu nelze rozlišit. Stačí tyto lodě lehce modifikovat, aby se „proměnily" ve skutečné letadlové lodě.
 
Spojené státy mají 11 letadlových lodí, zatímco většina ostatních zemí nemá šanci vyvinout lodě tohoto typu, a pokud mohou, vlastní pouze jednu nebo dvě letadlové lodě. Závěr tedy naznačuje, že japonské námořnictvo je silnější než v mnoha zemích světa. Je očiividné, že list spekuluje se skutečností, že Japonsko se stává vojenskou silou a se svými zájmy se už nemusí spoléhat výhradně na USA.

„Ještě děsivější je, že Spojené státy „odpovědné “za Japonsko, si možná ani nevšimnou změn, které v něm probíhají. To může nepřímo vysvětlit rostoucí odcizení ve vztazích mezi oběma zeměmi. Historie nepřátelství mezi USA a Japonskem naznačuje, že Rusko již dávno přestalo být hlavním americkým protivníkem,“ uzavírá autor článku.

Připomeňme, že se Japonsko již několik let silně militarizuje. Například pro příští rok plánuje vynaložit na armádu 50 miliard dolarů, co je srovnatelné s vojenským rozpočtem Ruska.

Nicméně představa, že je Japonsko protivníkem Spojených států je značně spekulativní: nejen proto, že má na svém území základny USA, ale stejně tak potřebuje podporu Washingtonu ohledně čínských sporných ostrovů, při problému jaderné KLDR a v neposlední řadě je zde i otázka vyřešení Kurilských ostrovů s Ruskem, kde mají USA zájem (aspoň podle předběžné dohody s Tokiem) umístit své základny.

(kou, prvnizpravy.cz, sohu.com, foto: arch.)