Svátek má: Jonáš

Zprávy

Velikost textu:

Sikorski: Polsko je se všemi ve sporu a ohrožuje Rusko klíčovou dírkou!

Sikorski: Polsko je se všemi ve sporu a ohrožuje Rusko klíčovou dírkou!

Polsko je v současné době ve sporu s většinou svých mezinárodních partnerů: s Ruskem, Německem, Francií, Spojenými státy, EU a dokonce i s Izraelem, řekl bývalý polský ministr zahraničí Radosław Sikorski.

Radosław Sikorski, polský exministr zahraničí
24. ledna 2020 - 10:02

Během tiskové konference politik zdůraznil, že Polsko jako středně velká země si nemůže dovolit simultánní útoky na všechny fronty, uvedl Dziennik.

Na tiskové konferenci tento týden bývalý polský ministr zahraničí a nyní europoslanec Radosław Sikorski vyjádřil názor, že Polsko se zabývá „mezinárodní publicistikou“, napsal polský list.

„Zahraniční politika nemá vyhrožovat jiným ..., ale dosahovat svých cílů a následně vnímat Polsko jako bezpečné, prosperující a rostoucí v hierarchii národů," řekl politik.
 
Sikorski zdůraznil, že to vyžaduje mezinárodní spolupráci, v níž by Polsko mělo být lepší - mít informační výhodu, jednat promyšleněji a chytřeji než ostatní.


„V současné době je Polsko ve sporu s většinou svých mezinárodních partnerů: s Ruskem, samozřejmě, s Německem, nic nového, s Francií - podobně jako s velkou částí Spojených států – to je také známo, s Evropskou unií - s komisí, parlamentem, Benátskou komisí, Radou Evropy. Možná brzy s evropským soudním systémem a Izraelem,“ vyčíslil europoslanec. Dodal, že jako země střední velikosti si Polsko nemůže dovolit mít všechny fronty otevřené současně.
 
Zmínil, že za vlády strany „Občanské platformy“ bylo Polsko aktivním členem Výmarského trojúhelníku - s Německem a Francií, a tak mohlo účinně jménem celé EU komunikovat s Ruskem. „A dnes vyhrožujeme Rusku klíčovou dírkou," zdůraznil bývalý šéf polského ministerstva zahraničí.

Podle Sikorského bylo pro Polsko lepší, když ruský prezident Vladimir Putin na Westerplatte poznal, kde začala druhá světová válka a kdo byl jeho první obětí, nebo když byl 7. dubna 2010 prvním ruským vůdcem, který uctil památku polských válečných zajatců. „A dnes ztratíme i německý nacistický koncentrační tábor v Osvětimi jako místo, kde se jednou za rok uctívá vzpomínka na oběti těchto zločinů," shrnul poslanec Evropského parlamentu.

(kou, prvnizpravy.cz, dziennik.pl, foto: arch.)