Svátek má: Vladimír

Zprávy

Velikost textu:

Senátor USA musí vysvětlit svá slova, že „Rusko už rozvrátilo volby"!

Senátor USA musí vysvětlit svá slova, že „Rusko už rozvrátilo volby"!

Stát Florida požádal ve čtvrtek vysvětlení od demokratického senátora Billa Nelsona, který předtím uvedl, že se jakýmsi ruským hackerům již podařilo proniknout do státních volebních systémů.

Bill Nelson, americký senátor za stát Florida
10. srpna 2018 - 11:05

Nelson řekl novinám Tampa Bay Times, že „oni (Rusové) již pronikli do (systémů) některých okresů ve státě a nyní v nich mohou pracovat“ v předvečer nadcházejících listopadových voleb do Kongresu.

V reakci tajemník státu Florida Ken Detzner poslal dopis předsedovi zpravodajského výboru amerického Senátu Richardu Barrovi, v němž podotýká, že taková prohlášení Nelson provedl „bez jakéhokoli důkazu nebo údajů, které by potvrdily jeho slova“. V této souvislosti Detzner požádal Barra o informace o údajném zásahu do nadcházejících voleb na Floridě, které Nelson označil za „tajné".

„Toto je velmi vážné obvinění, provedené na veřejnosti bez jakýchkoli důkazů, informací nebo jakýchkoli předběžných oznámení státním nebo místním orgánům na Floridě," citovaly dopis Tampa Bay Times.

Zástupce ministerstva pro vnitřní bezpečnost Spojených států řekl listu The Hill, že resort „dosud neviděl, že by se Rusové vloupali do volebních systémů".

Taková ostrá reakce státního tajemníka není vyvolána tím, že je na rozdíl od Nelsona republikán, ale spíše tím, že je hlavním výkonným ředitelem Floridy, který má na starosti volby a jejich legitimitu. Sdělení senátora, že se Rusům údajně podařilo proniknout do volebních systémů, bylo prvním takovým prohlášením na tak vysoké úrovni.


Dříve představitelé zákonodárných a výkonných složek Spojených států, včetně zpravodajské komunity, jen uváděli, že údajně „Rusko má stále v úmyslu zasáhnout" do nadcházejících kongresových volbách a že prý „provádí takové pokusy" (Jinými slovy: obviňovat Rusko z vměšování bez jakýchkoliv důkazů do amerických voleb je žádané, ale tvrdit, že se do systémů "opravdu" dostalo a upravuje je, je pro americké orgány, odpovídající za chod voleb, kousnutím kobry - což ostatně charakterizuje schizofrenii americké politiky - pozn. red.).

Nelson kandiduje do Senátu na následujících šest let, v době listopadových voleb mu bude 76 let. Jeho oponent ve volbách bude republikán, guvernér státu Rick Scott.

Během nadcházejících voleb bude znovu zvolena sněmovna reprezentantů a jedna třetina senátu USA. V současné době jsou obě komory Kongresu řízeny republikány (v Senátu mají 52 ze 100 míst). Z 33 křesel nyní nově volených v Senátu je 25 obsazeno demokraty a republikáni mají pouze osm. Jinými slovy, aby získali většinu v Senátu, musí demokraté vyhrát ve 28 volebních obvodech v různých státech.


Obviňování Ruska z údajného „vměšování“ do voleb v roce 2016 dosáhlo nebývalé hysterické politické a mediální úrovně. Vyšetřování tohoto „ruského vměšování“ do amerických voleb, stejně jako údajné vazby prezidenta Donalda Trumpa na Rusko je pověřen zvláštní prokurátor Robert Mueller, a dva výbory Sněmovny a Senátu. Rusko se proti obviněním ohradilo a označilo je za naprosto nesmyslné.

(kou, prvnizpravy.cz, foto: arch.)