Svátek má: Gabriela

Zprávy

Velikost textu:

ScP: Monopol na vakcínu bohatých by znamenal dvakrát tolik úmrtí!

ScP: Monopol na vakcínu bohatých by znamenal dvakrát tolik úmrtí!

Scénář, ve kterém se bohaté země stanou jedinými vlastníky prvních dávek vakcín proti koronaviru, bude mít za následek dvakrát více úmrtí na Covid-19 v celém světě.

Ilustrační foto
22. listopadu 2020 - 10:16

Oproti tomu, kdyby byly vakcíny spravedlivě rozděleny mezi všechny státy, píše SciencePost s odvoláním na výsledky nedávné studie amerických vědců, by rovnoměrné rozložení dávek vakcín mohlo snížit počet úmrtí na tuto chorobu o 61%, zatímco jejich monopolizace v rukou bohatých zemí by zabránila pouze 33% úmrtí.

Distribuce vakcín Covid-19 mezi zeměmi by mohla mít obrovský dopad na budoucí úmrtí na virus, píše SciencePost s odvoláním na nedávnou odbornou zprávu. Jak časopis konstatuje, monopolizace vakcín bohatými zeměmi způsobí dvakrát tolik úmrtí než spravedlivé rozdělení vakcín mezi státy.

Časopis připomíná, v současné době je asi deset vakcín ve třetí fázi klinických studií, což je poslední fáze před potenciálním uvedením na trh. 9. listopadu laboratoře Pfizer a BioNTech oznámily, že jejich vakcína je z „90% účinná“ v prevenci infekcí Covid-19, a v úterý podle nových údajů toto číslo vzrostlo na 95%. O několik dní později vykázala slibné výsledky také americká biotechnologická společnost Moderna s mírou účinnosti 94,5%. Její laboratoře dokonce plánují požádat Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) o nouzové použití této drogy, aby byla vakcína k dispozici do prosince 2020.

Podle časopisu se však závodů účastní nejen tyto laboratoře, podle ruského ministra zdravotnictví Michaila Muraška je vakcína Sputnik V účinná z 92%. Rusko však nečekalo, až konečné výsledky začnou šířit prostředek v rámci svých hranic. Údajně vakcíny již dostalo nejméně 10 000 dobrovolníků, rizikových lidí a zdravotnických pracovníků.


Všechna tato prohlášení vyvolala ve světě velké naděje, naznačovala možné „světlo na konci tunelu“ a objednávky tekly jako řeka, píše SciencePost. Například Evropská unie již objednala 200 milionů dávek potenciální vakcíny Pfizer s opcí objednat 100 milionů dávek. Asi 50 zemí údajně projevilo zájem o ruskou vakcínu a již se připravuje 1,5 miliardy dávek.

To vyvolává otázku distribuce těchto vakcín, uvádí časopis. Za prvé, jaké kategorie populace budou mít na národní úrovni prioritu. Například ve Francii budou podle doporučení Nejvyššího zdravotního úřadu prioritními cíli zdravotničtí pracovníci a veřejné zdravotnictvé, starší lidé nad 65 let, chronicky nemocní a obézní. V této situaci bude Francie potřebovat 46 milionů dávek. Vyvstává však také otázka distribuce vakcín na mezinárodní úrovni, protože země s velkými finančními prostředky proaktivně nakupují potenciální vakcíny, jejichž počet dávek je omezený, zdůrazňuje publikace. A podle zprávy vypracované odborníky z Nadace Billa a Melindy Gatesových na Northeastern University jsou sázky obrovské.

V rámci této práce vědci analyzovali dva různé scénáře očkování. První zahrnuje asi padesát zemí s vysokými příjmy, které si monopolizují první dvě miliardy dávek vakcíny Covid-19. Ve druhém scénáři jsou dávky rozděleny spravedlivě na základě populace každé země, spíše než na jejich schopnosti platit za vakcínu.

Výsledkem je, že modely naznačují, že by bylo možné zabránit 61% úmrtí, pokud by byla vakcína distribuována spravedlivě, zatímco pouze 33% úmrtím by bylo zabráněno, pokud by k prvním vakcínám měly přístup pouze země s vysokými příjmy. „Je okamžitě zřejmé, že na globální úrovni je druhý scénář mnohem lepší než ten první, a to nejen z etických důvodů," uvedl hlavní autor studie Alessandro Vespignani.

Jak je uvedeno v článku, studie má určitá omezení. Aby se zabránilo nepředvídatelným spekulacím o budoucím vývoji pandemie, tým se rozhodl zvážit, co by se stalo, kdyby byla vakcína k dispozici v polovině března, během první vlny pandemie. Vědci postrádající skutečnou vakcínu se rozhodli začít s mírou účinnosti mezi 80 a 65% pro jednu dávku dva týdny po podání a předpokládali celkem tři miliardy dávek.

Jak časopis zdůrazňuje, není jasné, zda tyto odhady mohou být v tuto chvíli relevantní. „Stále existuje mnoho neznámých faktorů, které nejsou v tomto modelu brány v úvahu," připouští výzkumník. „Například kolik lidí bude mít imunitu v následujících měsících? Jaká bude skutečná účinnost vakcíny? A i když země mají prostředky k získání dostatečných dávek, mají prostředky a koordinaci k jejich distribuci?“

V každém případě nemůže být rozhodnutí o tom, jak země distribuují vakcíny, založeno na jediném modelu. „Ale zatím jsou výsledky jasné. Když země spolupracují, počet úmrtí je poloviční,“ uzavírá vědec.

(kou, prvnizpravy.cz, sciencepost.fr, foto: arch.)