Svátek má: Květa

Zprávy

Velikost textu:

Ruští politici: Obsazení Kaliningradu silami NATO za dva dny? Nemožné!

Ruští politici: Obsazení Kaliningradu silami NATO za dva dny? Nemožné!

Ruští poslanci se vyjádřili k publikaci čínského portálu Eastday.com, podle něhož v případě vojenského konfliktu mezi NATO a Ruskem budou alianční síly schopny se zmocnit ruské enklávy za dva dny.

Ilustrační foto
11. listopadu 2019 - 10:15

Senátor Sergej Cekov v reakci na to připomněl, že během Velké vlastenecké války plánoval Adolf Hitler za pár dní dobýt Sevastopol.

„Pokud to někomu najednou vleze do hlavy, i když si myslím, že se tak nestane, rychlého obsazení se nedočkají," zdůraznil v komentáři pro ruskou televizi RBC.

Poslanec horní komory parlamentu Vladimír Lukin zase řekl, že nezávidí lidem, kteří takové plány vytvářejí.

"Obecně platí, že existuje svoboda prohlášení, ale stále existuje takový anglický výraz: slovo by mělo být vždy lepší než ticho," cituje ho RBC.


Senátor Alexej Puškov také označil obsazení Kaliningradu za nesmyslný scénář. „NATO nemá šanci obsadit Kaliningrad, aniž by riskovalo velký konflikt. Jsem si jist, že NATO tomu rozumí," uvedl na Tweetu.

Předpokládá, že takové tiskové zprávy byly vyvolány snahou „někoho v USA“ si zaválčit.

Publikace a studie o dobytí a obsazení Kaliningradu se pravidelně objevují v zahraničních médiích a Prvnizpravy.cz o tom informovaly. V říjnu například Richard Hooker, vedoucí výzkumný pracovník v Jamestown Foundation, řekl, že Severoatlantická aliance by měla zvážit obsazení ruské exklávy. V reakci na to guvernér regionu Anton Alichanov žertoval, že Hookerova práce si zaslouží cenu Nebula, která je ve Spojených státech udělena nejlepším dílům sci-fi nebo fantazie.

Ruská enkláva v Kaliningradu je trnem v oku NATO. Zejména alianci vadí její poměrně silný obranný komplex,  do něhož patří například protiraketové systémy S-400 anebo „Pancir“. Západní analytici poukazují, že tato oblast znemožňuje rychlý nástup armád zemí NATO proti Rusku v případě údajné agrese Moskvy proti baltickým zemím.

(kou, prvnizpravy.cz, rbc.ru, foto: arch.)