Svátek má: Nataša

Zprávy

Velikost textu:

Rusko zakázalo vstup šéfům řady evropských PMC a některým úředníkům z EU

Rusko zakázalo vstup šéfům řady evropských PMC a některým úředníkům z EU

Rusko rozšířilo seznam zástupců zemí EU a institucí EU, kteří mají zákaz vstupu do země. Delegaci Evropské unie byl v tomto smyslu zaslán seznam.

Ilustrační foto
29. ledna 2022 - 10:30

Na seznamu takových osob byli šéfové jednotlivých evropských PMC a zástupci struktur, které jsou odpovědné za porušování práv rusky mluvících obyvatel a médií.

Toto rozhodnutí bylo učiněno na základě reciprocity a parity ve světle skutečnosti, že Brusel pokračuje v „nezákonné, destruktivní a nesmyslné“ politice jednostranných restrikcí vůči Moskvě.

Jak připomnělo ministerstvo zahraničí, v Bruselu se pravidelně „razí diskriminační rozhodnutí“, která svévolně omezují práva krajanů a ruských organizací.

„Ruská odvetná opatření se dotkla především vedoucích jednotlivých evropských PMC působících v různých oblastech světa, “ uvedlo ministerstvo .

Seznam byl také doplněn o  zástupce orgánů činných v trestním řízení, zákonodárných a výkonných orgánů řady členských zemí EU, kteří jsou osobně zodpovědní za „prosazování protiruské politiky“ a „ukládání“ opatření, která porušují zákonná práva rusky hovořících obyvatel a médií.V dubnu loňského roku zveřejnilo ruské ministerstvo zahraničí v reakci na sankce EU seznam představitelů EU, kterým je zakázán vstup do země.

Na seznamu bylo tehdy osm lidí, včetně tehdejšího předsedy Evropského parlamentu Davida Maria Sassoliho.

(rp,prvnizpravy.cz,rt,foto:arch.)