Svátek má: Patricie

Zprávy

Velikost textu:

Rusko nezůstalo nic dlužné a vyhnalo polského vicekonzula!

Rusko nezůstalo nic dlužné a vyhnalo polského vicekonzula!

Nedávno si Polsko a Rusko vyměnily projevy nevraživosti, napsala Gazeta Wyborcza.

Ilustrační foto
19. dubna 2019 - 10:10

Publikace uvedla: poté, co polské úřady nepozvaly Putina na oslavy výročí druhé světové války a nedovolily ruské plachetnici Sedov vstoupit do jejich teritoriálních vod, vyhnaly také ruského vicekonzula v Poznani, Rusko odpovědělo vyhlášením vicekonzula Polska v Irkutsku personou non grata.

Polský vicekonzul v Irkutsku byl vyhlášen persona non grata a vyhnán z území Ruské federace. Je to reakce na odvolání vicekonzula Ruska v polské Poznani, uvedla Gazeta Wyborcza.

Informace o uznání  polského diplomata personou non grata potvrdila mluvčí polského ministerstva zahraničí Eva Suwara. Řekla také, že je to reakce na akce polské strany. Na otázku, zda se jedná přímo o odvolání ruského vicekonzula v Poznani, řekla, že není oprávněna poskytovat podrobnější informace.
 
Polský vicekonzul již opustil Irkutsk. Jeho osobní údaje polské ministerstvo zahraničí neposkytuje.

Ruský senátor: Že Rusko napadne Polsko? To je nějaká mánie!
 
„V poslední době došlo k výměně nevraživosti mezi Polskem a Ruskem,“ zdůraznila publikace. Polsko nedovolilo ruské plachetnici Sedov vstoupit do svých vod a přístavu v Gdyni. Oficiálním důvodem bylo, že na lodi byla skupina studentů z Krymu s ruskými, nikoli ukrajinskými pasy. Polsko, stejně jako většina západních zemí, neuznává připojení Krymu a v této věci uvalilo sankce proti Rusku. Ze stejného důvodu nebylo stejnému plavidlu povoleno vplout do teritoriálních vod Estonska.

Polské ministerstvo zahraničí také dříve oznámilo, že Vladimir Putin nebyl pozván na oslavy 80. výročí vypuknutí druhé světové války, shrnula Gazeta Wyborcza.

Co však nedodala je, kdo vlastně onu nevraživost odstartoval. Z uvedeného je to však zřejmé.

(kou, prvnizpravy.cz, wyborcza.pl, foto: arch.)