Svátek má: Nikola

Zprávy

Velikost textu:

Ruské ponorky donutily USA obnovit leteckou základnu na Islandu

Ruské ponorky donutily USA obnovit leteckou základnu na Islandu

NATO a Spojené státy poslední roky nemonitorovaly ruské ponorkové loďstvo, které po rozpadu Sovětského Svazu bylo v troskách, ale nyní se situace změnila a USA plánují obnovit leteckou základnu na Islandu.

Zakonzervovaná základna USA na Islandu
6. prosince 2017 - 03:20

Pentagon má v plánu investovat miliony dolarů do obnovy letecké základny z doby studené války. Washington chce sledovat ruské ponorky, které proplouvají kolem Islandu  do severního Atlantiku.

V rozpočtu na obranu v roce 2018 je rezerva 14,4 milionu dolarů na rekonstrukci hangárů na námořní letecké základně v Keflaviku, aby vyhovovala více průzkumným letounům amerického námořnictva Boeing P-8 Poseidon, klíčovým pozorovacím prostředkem pro lokalizaci a sledování ponorek.

Rozhodnutí Pentagonu přichází poté, co nové ruské jaderné a konvenční ponorky častěji plují přes oblast známou jako "GIUK gap" – námořní prostor mezi Grónskem, Islandem a Velkou Británií - bránu pro ruskou Severní flotilu ke vstupu do Atlantického oceánu.


Spojené státy a Island se dohodly, že v příštím roce zvýší počet amerických průzkumných letů ze základny na Islandu, potvrdil mluvčí Pentagonu Johnny Michael.

Uvnitř aliance existuje obava ze schopnosti NATO najít a sledovat nové ruské ponorky, které se tiše pohybují v otevřeném oceánu, že je v současnosti nedostatečná.

Poté, co se ruské námořní síly v devadesátých letech dostaly do havarijního stavu, tak ruský prezident Vladimir Putin vydal v roce 2000 povel k rozsáhlé vojenské reorganizaci, navrhnul postavit  nové ponorky na konvenční i jaderný pohon, čímž postavil ponorkové loďstvo opět na nohy.

Podmořská flotila Ruska "je v nejlepším stavu, jaký kdy byl po pádu Sovětského svazu," řekl Michael Kofman, ruský vojenský expert z Centra námořních analýz.

Ruská ponorková flotila má asi 50 ponorek, ale to je zlomek ze 400, který Sovětský svaz měl během studené války, ale mají  značně zdokonalené technické schopnosti, které jsou srovnatelné s  americkými soupeři, uvedli odborníci. "Tentokrát jde spíše o kvalitu než o kvantitu," dodal k informaci Magnus Nordenman z Atlantské rady.

V nedávném hodnocení ruské vojenské síly vydaného Pentagonskou obrannou zpravodajskou agenturou se píše, že "nové moskevské balistické rakety jsou schopné nést jaderné hlavice na vzdálenost několika tisíců kilometrů. Tato strategická schopnost staví ruské námořnictvo na špičkovou úroveň zahraničních námořních sil".

Pýchou ruské flotily je raketová ponorka na jaderný pohon třídy Jaseň, která může nést až 32 střel s plochou dráhou letu Kalibr. Ruské ponorky vypálily rakety Kalibr na Sýrii na vzdálenost zhruba 700 kilometrů. Moskva má zatím dvě ponorky třídy Jaseň a plánuje postavit dalších osm.

Koncem listopadu britský první námořní důstojník Adm. Sir Philip Jones uvedl, že námořní nadřazenost západních námořníků se v posledních desetiletích zmenšuje tak, jak rostou ruské námořní síly, které testují královské loďstvo i v jeho domácích vodách.

"Nyní je jasné, že nové ruské ponorky, které jsme v severním Atlantiku viděli v posledních letech, jsou novou normou," řekl Adm. Sir Philip Jones.


Francie, Německo, Řecko, Itálie, Španělsko a Turecko podepsaly letos v létě Memorandum  s úmyslem zahájit vývoj nových letadel pro hledání ponorek. Více vzdušných prostředků je zapotřebí, protože počet ponorek, které mohou hlídat vodu v severním Atlantiku, v Baltském moři a ve Středozemním moři, je od studené války daleko nižší.

Námořnictvo obvykle používá fregaty v boji proti ponorkám, ale počet fregat používaných spojenci NATO klesl zhruba na 50, ze 100 na začátku devadesátých let.

Americké námořnictvo staví ve spěchu 20 fregat nové třídy s plánem uvést je do provozu do roku 2020.

Rusko má proti bývalému Sovětskému Svazu více omezen přístup do otevřeného oceánu a to ztrátou pobaltských států a Polska a přístavů v Černém moři v Rumunsku a Bulharsku .

V případě konfliktu se Západem by ruské loďstvo v Baltském a Černém moři bylo pravděpodobně uzavřeno loďstvem NATO a tak musí využít jedině "GIUK gap" pro Severní flotilu k cestě do Atlantiku.


"Island je klíčový," řekl Magnus Nordenman, člen Atlantské rady. Během druhé světové války pomohly americké protiponorkové síly na Islandu lovit německé ponorky, které se nacházely v bezpečném útočišti uprostřed oceánu.

"Je to důležitá letecká základna pro hlídkování nad středem Atlantiku,“ dodal  Nordenman


(rp,prvnizpravy.cz,foreignpolicy,foto:arch.)