Svátek má: Oldřiška

Zprávy

Velikost textu:

Putin: To není žert, ale podepíšeme mírovou smlouvu s Japonskem

Putin: To není žert, ale podepíšeme mírovou smlouvu s Japonskem

Ruský prezident Vladimir Putin se ve středu při jednání ve Vladivostoku obrátil k japonskému předsedovi vlády Shinzó Abemu a nabídl, že do konce roku ukončí desetiletí trvající  územní spor.

Šinzó Abe a Vladimir Putin ve Vladivostoku
12. září 2018 - 11:34

"Právě mne napadla myšlenka," řekl Putin Abemu  během otázek a odpovědi na ekonomickém fóru v ruském městě Vladivostok.

"Do konce tohoto roku uzavřeme mírovou smlouvu bez jakýchkoliv předběžných podmínek,"  řekl Putin, japonský premiér Abe během zasedání Východního ekonomického fóra nereagoval.

Mezi oběma zeměmi  se po sedm desetiletí  vede spor  o řetězec  jižní části tichomořských Kurilských ostrovů a zároveň tím není ani  formálně ukončeno  nepřátelství  z druhé světové války. Tato situace se i odráží v hospodářských vztazích  mezi dvěma blízkými sousedy.

Později řekl Putin o své nabídce: "Nechtěl jsem žertovat." Řekl, že jeho myšlenka spočívá v tom, že obě strany nejprve podepíší  mírovou smlouvu a potom  se vypořádávají s otázkami, na kterých se dosud neshodli.


Zřízení suverenity nad ostrovy je pro Japonsko rozhodující otázkou, takže by bylo nepravděpodobné, že by podepsalo dohodu, aniž by předtím obdržela jisté ujištění od Kremlu o osudu ostrovů.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl pro TASS, že japonští představitelé neoznámili žádnou reakci po zasedání.

(rp,prvnizpravy.cz,rt,foto:arch.)