Svátek má: Andrea

Zprávy

Velikost textu:

Putin: Rusko je připraveno udržet tranzit plynu přes Ukrajinu!

Putin: Rusko je připraveno udržet tranzit plynu přes Ukrajinu!

Rusko je připraveno udržovat tranzit plynu přes Ukrajinu, i když ukrajinská strana zatím Rusku nabízí nepřijatelné podmínky.

Ilustrační foto
6. prosince 2019 - 11:06

Oznámil to ruský prezident Vladimir Putin na tiskové konferenci po rozhovorech se srbským prezidentem Aleksandarem Vučićem.

„Neustále opakuji, že jsme připraveni zachovat ukrajinský tranzit, v současné době o tom jednáme ve Vídni, to není tajemství. Je pravda, že podmínky, které nám ukrajinské tranzitní společnosti nabízejí jsou možné, ale pro nás zatím ekonomicky nepřijatelné," uvedl ruský prezident v odpovědi na otázku možného ukončení tranzitu plynu přes Ukrajinu do Evropy od 1. ledna 2020 v souvislosti s vypršením smlouvy mezi „Gazpromem“ a „Naftogazem“.

Zároveň Putin vyjádřil naději, že se během jednání změní podmínky. „Doufám, že se jedná o počáteční pozici, a bude možné pozice nějak koordinovat," doplnil.


Jednání mezi Ruskem a Ukrajinou

Minulý týden se ve Vídni konaly rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou. V pátek diskutovali zástupci společnosti Gazprom a provozovatel plynárenské přepravní soustavy Ukrajiny o technických otázkách souvisejících s podmínkami přepravy ruského plynu do Evropy od roku 2020. Bylo dohodnuto, že tento týden budeme pokračovat ve společné práci.

O den dříve se ve Vídni konala jednání za účasti ministra energetiky Ruské federace Alexandra Nováka, ministra energetiky a ochrany životního prostředí Ukrajiny Alexeje Oržela, předsedy představenstva „Gazpromu“ Alexeje Millera, vedoucích ukrajinské společnosti „Naftogaz“ a provozovatele přepravní soustavy pro přepravu plynu na Ukrajině. Bylo konstatováno, že strany diskutovaly o rusko-ukrajinské spolupráci v odvětví plynu, o urovnání vzájemných nároků na plnění smluv, o podmínkách přepravy ruského plynu do Evropy od roku 2020 a o perspektivách přímého nákupu ruského plynu pro ukrajinské spotřebitele.

Nicméně jednání se zasekla na požadavku ukrajinské strany na zvýšení poplatků za trazit ruského plynu do Evropy.

Smlouva na dodávku a tranzit plynu přes Ukrajinu mezi „Gazpromem“ a „Naftogazem“ končí 31. prosince 2019. Rusko, Ukrajina a Evropská komise pokračují v konzultacích o tranzitu ruského plynu do EU přes ukrajinské území od roku 2020, i když je tento dialog komplikován spory mezi „Gazpromem“ a „Naftogazem“. Rusko navrhlo jejich anulování.

(kou, prvnizpravy.cz, tass.ru, foto: arch.)