Svátek má: Oldřiška

Zprávy

Velikost textu:

Putin odpověděl na ultimátum týkající se smlouvy INF

Putin odpověděl na ultimátum týkající se smlouvy INF

Americká strana neposkytla žádné důkazy o tom, že Rusko údajně porušilo smlouvu o vyřazení střel s krátkým a středním doletem, řekl ruský prezident Vladimir Putin.

Vladimir Putin, prezident Ruské feferace
6. prosince 2018 - 04:20

Komentoval tak slova amerického ministra zahraničí Mika Pompea, že Washington by odstoupil od smlouvy INF v 60 dnech, pokud se Moskva nevrátí k dohodě. Podobné stanovisko či spíše ultimátum zopakovalo po své summitu i NATO.

Pompeo předtím prohlásil, že Rusko má dva měsíce, než se vrátí k implementaci INF. Dodal, že pokud se tak nestane, Washington pozastaví své závazky podle INF. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová v reakci na slova Pompea uvedla, že Moskva přísně plní dohodu a Washington je o toho vědom.

Putin upozornil, že Kongres USA přidělil peníze na vývoj těchto typů zbraní ještě před ohlášením, že mají USA v úmysli odstoupit od smlouvy INF. Američané poukazují na raketu 9M729, ale Rusko poukázalo, že střela doletem nepřekračuje 500 km a tudíž neporušuje smlouvu.


Putin poznamenal: „Prohlášení pana Pompea bylo poněkud pozdní, zpočátku americká strana uvedla, že má v úmyslu odstoupit od smlouvy o střelách se středním a krátkým doletem a pak začala hledat odůvodnění, proč by to měla udělat." „Nejdůležitějším odůvodněním je to, že něco porušujeme. Zároveň, jako obvykle, nejsou poskytnuty žádné důkazy o porušení z naší strany," zdůraznil.

Prezident připomněl, že Spojené státy jednostranně v roce 2002 stáhly ze Smlouvy o obraně proti balistickým střelám (ABM), která byla jedním ze základních kamenů mezinárodní bezpečnosti jako celku. „Přesto se nestyděli, klidně vyšli odtud, mimochodem, bez jakéhokoli odkazu na cokoliv, prostě vyšli ven a záležitost skončila. Teď se stane totéž, ale oni nyní přemýšlí, na koho svalit, tento podle mého názoru, nepromyšlený krok," řekl Putin.

Varovně dodal, že pokud dojde ke zrušení smlouvy INF, což si Rusko nepřeje, a Spojené státy mají prořebu takových zbraní, potom Rusko odpoví stejně.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch)