Svátek má: Oldřiška

Zprávy

Velikost textu:

Pompeo chce ultimátem hodit vinu za likvidaci INF na Rusko!

Pompeo chce ultimátem hodit vinu za likvidaci INF na Rusko!

Ruský senátor Alexej Puškov komentoval na Twitteru zprávu o ultimátu amerického ministra zahraničí Mika Pompea o Smlouvě o odstranění raket střední a krátké vzdálenosti (INF).

Americká křídlatá raketa Tomahawk
5. prosince 2018 - 11:05

Americký ministr uvedl, že Rusko má 60 dnů k „návratu“ na plnění smlouvy INF. Pompeo poznamenal, že pokud se tak nestane, Spojené státy pozastaví své závazky vyplývající ze smlouvy.

Podle Puškova vydala americká strana ultimátum, aby převedla odpovědnost za zrušení smlouvy na Rusko.

„Pompeovo ultimátum je technologie odchodu USA ze smlouvy INF: ve Washingtonu dobře vědí, že Moskva takové ultimátum odmítne a pak prohlásí celému světu, že opět je ze všeho na vině Rusko. Potřebují záminku. To je smysl Pompeova ultimáty," vysvětloval senátor.


Předtím prezident USA Donald Trump oznámil, že Washington má v úmyslu odstoupit od smlouvy INF, uzavřené v roce 1987. Americký vůdce obvinil Moskvu, že porušila dohodu.

V odpovědi ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov poznamenal, že Moskva má otázky na Spojené státy. V Moskvě zejména upozornili, že Spojené státy nasazují na zemi - na vojenské základně v Rumunsku a také v Polsku - zařízení schopná vypustit rakety typu Tomahawk, což je dohodou zakázáno.

Ruská strana také upozorňuje na skutečnost, že USA vyvíjejí úderné bezpilotní letouny a financují výzkum na vytvoření pozemní řízené střely.

Ruské ministerstvo obrany pak varovalo, že případě odchodu USA od smlouvy INF a rozmístění nových amerických raket v Evropě odpoví zaměřením svých zbraní na země, které tyto střely na svém území umístí.

(kou, prvnizpravy.cz, twitter.com, foto: arch.)