Svátek má: Nikola

Zprávy

Velikost textu:

Polsko prokazovalo vůči Ukrajině andělskou trpělivost, ale už došla!

Polsko prokazovalo vůči Ukrajině andělskou trpělivost, ale už došla!

Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski uvedl, že Polsko prokazovalo „andělskou trpělivost" vůči Ukrajině již několik let, ale nyní musí jednat, uvedl list Korrespondent.

Witold Waszczykowski, polský ministr zahraničí
5. prosince 2017 - 11:04

Nedorozumění, jak uvedla hlava polského ministerstva zahraničí, začala, když Ukrajina zakázala vstup primátorovi Przemyslu a vydala rozhodnutí o nepovolení exhumace těl Poláků pohřbených na jeho území.

Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski když hovořil o polsko-ukrajinských vztazích, řekl, že Polsko několik let projevovalo „andělskou trpělivost“ vůči Ukrajině, ale nyní nuceno jednat, uvedl deník „Korrespondent“, s odkazem na Polska The Times.
 
Podle Waszczykowského bylo zhoršení ukrajinsko-polských vztahů zapříčiněno Ukrajinou a Polsko po dobu dvou let „nastavovalo druhou tvář".


Nedorozumění podle polského ministra zahraničí začala od toho okamžiku, kdy Ukrajina zakázala vstup primátorovi Przemyslu a vydala rozhodnutí, že nepovolí exhumovat ostatky Poláků pohřbených na jeho území.
 
Kromě toho jsou podle ministra problémy s výukou Poláků žijící na Ukrajině v polštině.
 
„Ukázali jsme Kyjevu naši andělskou trpělivost. Snažili jsme se jednat konstruktivně. Ale během dvou let jsme se na naše návrhy návrhů nedočkali odpovědi nebo byla negativní reakce. V určitém okamžiku jsme na to museli reagovat. A my to děláme mnohem měkčeji, než ostatní. Dokonce než Maďaři," řekl Waszczykowski.
 
Šéf polského ministerstva zahraničí rovněž uvedl, že některé kontroverzní body nebyly dokonce zveřejněny.
 
„Vidíme problémy, ale záměrně je nezveřejňujeme. Mluvili jsme s partnery z Ukrajiny a oni nás žádali, abychom tak nečinili, protože mají válku a konflikt bude sloužit pouze prospěchu Rusů. Tyto požadavky jsme splnili," dodal polský ministr.

 
Nedávno, jak „Korrespondent“ poznamenal, Waszczykowski uvedl, že Ukrajina „dlouhodobě zneužívá Polsko".

(kou, prvnizpravy.cz, korrespondent.net, foto: arch.)