Svátek má: Lýdie

Zprávy

Velikost textu:

Polsko: Na palubě letadla s Lechem Kaczynskim explodovala bomba

Polsko: Na palubě letadla s Lechem Kaczynskim explodovala bomba

Polská komise na ministerstvu obrany, která vyšetřovala pád Tu-154 u Smolenska, při němž byl zahynul prezident Lech Kaczyński, dospěl k závěru, že příčinou havárie byla exploze bomby.

Zbytky letadla
11. ledna 2018 - 07:20

Komise ministerstva obrany Polska znovu vyšetřila příčiny havárie prezidentského prezidenta Tu-154 a uznala závěry technické zprávy, podle kterých bylo letadlo zničeno výbuchem. Takový závěr byl učiněn na plenárním zasedání komise dne 10. ledna.

"Levé křídlo Tu-154 bylo zničeno vnitřní explozí," uvedla komise. Dále se říká, že na palubě bylo "několik zdrojů výbuchu: v křídlech, v lamelách a ve středu křídla“. To je údajně "potvrzeno analýzou dopadu dveří letadla na zem." Jednou z hlavních zpráv předchozí komise bylo, že křídlo letadla bylo zničeno při srážce s břízou. Kolize se stromem údajně nebyla vůbec příčinou poškození křídla.

Komise učinila podrobné prohlášení druhý den po rezignaci polského ministra obrany Polska Antoniho Macierewicze, on obhajoval obnovení vyšetřování havárie Tu-154, protože je přesvědčen, že pád byl způsoben výbuchem.

V říjnu Macierewicz tvrdil, že komise našla záznam o výbuchu na jednom z leteckých zapisovačů. V srpnu zástupce komise uvedl, že na levém křídle lodi byly nalezeny známky výbuchu.


K havárii Tu-154 došlo 10. dubna 2010 a bylo zabito všech 96 cestujících, včetně prezidenta Polska Lecha Kaczynského. V roce 2011 polský národní výbor označil jako příčinu nehody - předčasné přistání letadla v podmínkách špatné viditelnosti, což vedlo ke střetu se stromem. Rozhodnutí přehodnotit závěr komise bylo učiněno poté, co se v roce 2015 dostala k moci strana PiS  Jaroslava Kaczynského. Závěrečná zpráva komise o novém vyšetřování bude předložena do konce jara tohoto roku.

Rusko, komentující prohlášení polské strany, poukazuje na závěry první komise z roku 2011. "Při šetření bezprostředně po katastrofě balistickými experty a experty na výbušniny, nebyly shledány žádné známky toho, že by na palubě došlo k výbuchu," řekla mluvčí TFR Světlana Petrenková.

(rp,prvnizpravy.cz,rbk,foto:arch.)