Svátek má: Lýdie

Zprávy

Velikost textu:

Polsko k Rusku: Jsou-li vám vaše pomníky tak drahé, tak si je odvezte!

Polsko k Rusku: Jsou-li vám vaše pomníky tak drahé, tak si je odvezte!

Rusko považuje za provokativní návrhy Polska k likvidaci památek sovětských vojáků, které se v  Polsku rozhodli zlikvidovat, uvedl ruský velvyslanec v Polsku Sergej Andrejev.

Dnes již bývalé mauzoleum v polském městě Trzcianka
18. února 2018 - 15:30

"Byli jsme vyzváni, abychom si odvezli naše památníky: „Pokud jsou vám tak drahé, můžete si je vzít do Ruska.“ Vidíme to jako provokaci. Památníky mají smysl a význam pouze tehdy, když stojí tam, kde se konaly historické události a na jejichž počest byly potom postaveny," říká velvyslanec.

Andrejev dále uvedl, že nový polský zákon stanoví demolici sovětských památníků, ale přitom mluví pouze o památkách, které propagují komunismus.

"Památníky našich vojáků s tím nemají nic společného, s propagandou komunismu. Jsou to  památníky, které byly postaveny na počest 600.000 sovětských vojáků, kteří zemřeli za osvobození Polska, za záchranu Polska,“ zdůraznil velvyslanec.

Polsko rozhoduje o trestu za popírání genocidy ve Volyni
Šéf ukrajinského parlamentu Polákům: Volyňská genocida nás nezajímá!


V Polsku od roku 2014 bylo odstraněno nejméně 20 památníků sovětských vojáků.

V Polsku  21. října 2017 vstoupily v platnost změny zákona o zákazu propagandy komunismu nebo jiného totalitního systému v názvech budov, zařízení a prostor pro veřejnou potřebu.

Mezi Ruskem a Polskem zuří boj o hroby sovětských vojáků


"Celá historie Polska podléhá revizi strany "Právo a spravedlnost" (PiS), která se dostala k moci, podle které bylo Polsko okupováno od roku 1939 do roku 1989. V souladu s tím, vše, co v té době v Polsku vzniklo - bylo násilí, totalitarismu, apod.  V souvislosti s tímto zákonem se pomníky osvoboditelů v Polsku proměnily na památníky násilníků, lupičů a nájezdníků,“ řekl předseda rusko-polského centra pro dialog spolupráci  Jurij Bondarenko.

(rp,prvnizpravy.cz,rt,foto:arch.)