Svátek má: Albína

Zprávy

Velikost textu:

Pokud by byly maltské pasy levnější, tak by Rusové Maltu potopili

Pokud by byly maltské pasy levnější, tak by Rusové Maltu potopili

Vladimiru Putinovi se zjevně nepodařilo přesvědčit ruskou podnikatelskou komunitu, že by měla být více vlastenecká.

Ilustrační foto
12. ledna 2018 - 03:20
 
Seznam nových občanů na Maltě, publikovaný vládou ostrova, obsahuje dostatek známých ruských jmen, které pro Kreml ukazují nepohodlnou pravdu: Ruská elita se nechce připoutat k Putinově pevnosti.

Maltský tzv. Program pro individuální investory umožňuje zahraničnímu nerezidentovi si zakoupit občanství v Evropské unii za platbu ve výši 650 000 euro (779 000 dolarů) pro Maltu a 150 000 euro jako investice do státních dluhopisů. Nákup nemovitostí nebo dlouhodobá smlouva o pronájmu jsou také vyžadovány. Je to nabídka přátelská pro rodiny: Manželé a děti platí maximálně 50 000 euro. Takovou dohodu nenabízí žádný jiný stát EU.

Evropský parlament v roce 2014 schválil, že občanství EU "by nemělo být za žádnou cenu prodáváno" a pravidelně se k této problematice vracel. Maltská vláda má však svou vlastní politiku. Kromě povolení bezvízového cestování do více než 160 zemí umožňuje maltský pas majitelům bydlet, pracovat a podnikat kdekoli v Evropské unii. Takže poptávka je vysoká a tak v roce 2016 se maltský rozpočet změnil z deficitního na přebytkový. Malta v roce 2016 utržila za prodej občanství 163,5 milionů euro.  

Malta odmítá zveřejnit seznam kupujících občanství, ale noviny zveřejňují seznamy nových občanů bez ohledu na to jak občanství dosáhli. V seznamu za rok 2016 se objevuje i saúdský šejk, nedávno  zatčený v korupční aféře, pákistánští magnáti i ázerbajdžanský bankéř a také  desítky Rusů.

Nejznámějším a pravděpodobně nejbohatším z nich je Arkadij Volož, zakladatel ruské počítačové společnosti Jandeks. Putin navštívil kancelář společnosti Jandeks loni v září, aby se dozvěděl o pokroku ve vývoji umělé inteligence. Ne všichni zaměstnanci firmy byli šťastní, ale Volož v písemně upozornil zaměstnance, že považuje návštěvu za důležitou pro propagaci společnost. Společnost Jandeks obecně spolupracuje s Kremlem. Volož se ovšem zjevně necítí jako zcela klíčová osobnost v ruském technologickém sektoru. Získal maltské občanství pro celou svou rodinu.


Mezi nejnovější občany Malty patří také několik špičkových vývojářů z Moskvy, spoluzakladatel společnosti Kaspersky cybersecurity, šéf největšího ruského výrobce zlata a jedné z největších energetických společností, jeden z nejvýznamnějších majitelů zemědělské půdy, zakladatel obchodního řetězce sportovního vybavení a majitel ruského výrobce vodky. To je národní podnikatelská elita.

Nejsou emigranti a jejich ruské obchodní zájmy jim nebrání, aby vyjádřili otevřeně nelibost vůči Kremlu. Nejsou ochotni dát všechna svá vydělaná zlatá vejce do Putinova koše.


V roce 2014, kdy USA a EU uložily proti Rusku sankce, nabídl Kremlu podnikatelům "kapitálovou amnestii", aby mohli repatriovat některé částky z přibližně 1 bilionu dolarů, které zmizely z Ruska po rozpadu Sovětského svazu. Jenom 2500 z nich však uvedlo, že jejich zahraniční majetek podléhá amnestii, která vypršela v roce 2016. Od USA se očekávalo, že sankcionuje neznámé množství ruských "oligarchů" blízkých Putinovi. Během prosincové schůzky Putina s předními podnikateli údajně nabídl zvláštní vládní dluhopisy investorům ochotným "vrátit se domů".

Maltský pas však vypadá pro mnohé jako lepší investice. Lidé na seznamu maltské vlády mají jen málo důvodů se obávat sankcí, protože nejsou blízcí Putinovi nebo velkých vládních dodavatelů. Bylo by však neopatrné, aby nepřemýšleli o alternativních možnostech.

Jak uvedl Vladislav Surkov, současný místopředseda Putina pro Ukrajinu,  o opatrných ruských oligarchů, "i kdybychom nazvali tyto lidi šlechtickou aristokracií, neměli bychom je považovat za nepřátele. Všichni tito občané Bermud a ostrova Man jsou naši občané, kteří mají mnoho důvodů k tomu, aby se takto chovali."

Ruské miliardy, které jsou stále ukryty v zahraničí, jsou možná nejjasnějším důkazem toho, že Putinův systém je ze své podstaty slabý. Pokud by byly maltské pasy levnější, mohli by Rusové potopit ostrov, aby je získali.

(rp,prvnizpravy.cz,rt,bloomberg,foto:arch.)