Svátek má: Havel

Zprávy

Velikost textu:

Orbán: Evropa se propadá do šílenství démonizací Putina!

Orbán: Evropa se propadá do šílenství démonizací Putina!

Evropa popisuje Vladimíra Putina „s rohy a kopyty" a v EU je „velmi riskantní", když někdo pozitivně reaguje na ruského vůdce, řekl maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovoru s Die Weltem.

Viktor Orbán, maďarský premiér
17. ledna 2018 - 04:20

Podle politika je „Putinova démonizace šílenstvím". Poukázal, že na rozdíl od Evropy v Rusku „není svoboda hlavní věcí, ale udržení obrovské říše" - a to je důvod, proč Západ nedokáže porozumět Moskvě, uvedl Orbán v rozhovoru, jehož část zveřejnily Prvnizpravy.cz v pondělí.

„Bruselští politici a byrokraté se chovají, jako by byli centrem říše ... Nedovolíme, aby Brusel diktoval, koho bychom měli přijmout v naší zemi. Pouze Maďarsko může rozhodnout, kdo může být na maďarské půdě," zpokračoval maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovoru s Die Weltem. „My Maďaři mluvíme tradičním, přímým jazykem. Na Západě to říkají jinak. Západ se považuje za postnárodní, postkřesťanský a nazývá to liberalismem a právním řádem. To nechceme. Chceme naši národní a křesťanskou identitu," podtrhl politik.


Podle Orbána je v Evropě „velmi riskantní říci dokonce půl slova dobrého o Putinovi".„Je vyobrazen s rohy a kopyty, jako ďábel. Je však šílené démonizovat Putina. Putin vede velkou, starou říši ... Musí se připustit, že Putin znovu učinil svoji zemi silnou a Rusko je opět globálním politickým hráčem. Na Západě je nejvíce ceněna svoboda. V Rusku, na prvním místě, udržení obrovské říše, všechno ostatní je sekundární, " řekl předseda vlády.
 
„EU nerozumí tomu, že ve vztahu k Rusku je nutné prokázat sílu i připravenost ke spolupráci. Evropská politika vůči Rusku je špatná, protože je příliš jednostranná," pokračoval Orbán. Pokud jde o Ukrajinu, podle maďarského politika je to „důležitá země a Rusové musí respektovat mezinárodní právo". Proto podporuje Angelu Merkelovou a proces v Minsku. Ve stejné době, Kyjev potřebuje „pomoc vytvořit západní zemi".„Už by to neměla být ochranná zóna mezi Ruskem a Evropou," řekl Orbán.

Čínský trh a čínští investoři jsou pro Maďarsko „velkou příležitostí". Číňané pochopili obrovský ekonomický potenciál ve střední a východní Evropě. Jsou připraveni financovat projekty, na které evropské instituce nechtějí přidělit peníze. Číňané nabízejí nejen ty nejlepší podmínky – je s nimi velmi snadné vést záležitosti. „A úspěšný hospodářský rozvoj Maďarska je v zájmu Evropy," shrnul Orbán.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)