Svátek má: Tamara

Zprávy

Velikost textu:

Od finizace Ukrajiny k ukrajinské privatizaci Finska

Od finizace Ukrajiny k ukrajinské privatizaci Finska

Finský prezident a premiér chtějí oznámit svou podporu členství země v NATO na nadcházejícím summitu v Madridu ve dnech 29. až 30.června.

Sauli Niinistö, finský prezident
13. května 2022 - 07:20

Nedělejme si iluze, určitě k tomu dojde bez vůle Finů, kterým bylo v této věci přislíbeno lidové referendum, nebo že bude dokonce předloženo parlamentu, kde by to stejně schválili.

Hlavním vnitřním požadavkem pro přijetí nových zemí je, že „přidají bezpečnost“ bloku. Odkdy dělá tento krok Evropu bezpečnější? Účelově porušovaných podmínek a klauzulí mezinárodního právního rámce a nestydatého přehlížení podepsaných dohod je ale více.

Nemluvme ani o dosud nevyřízených požadavcích, které Kreml písemně oznámil NATO v prosinci a na které se NATO rozhodlo ani nereagovat a které jsou zjevně v rozporu se současnou situací. Rusko se již dříve nechalo slyšet, že vstup Švédska a zejména Finska do NATO je vnímán jako hrozba. Možná by bylo rozumné porozumět ruskému pohledu.Prezident Chorvatska se nedávno nechal slyšet, že bude plánované prodloužení vetovat, protože jde o „velmi nebezpečné dobrodružství“, jak řekl jeho MZV. Proti této jasné provokaci se může a měla by se postavit kterákoli země, ale víme, že pokud k tomu dojde, ti, kdo mají zájem na militarizaci Evropy, tuto otázku roztočí tak či onak, protože v tomto nikdy neexistovaly žádné právní ani procedurální limity. komplex.

Pokud tedy tento „expresní“ vstup severské země do Aliance bude pokračovat, bude to předpokládat zvýšení délky současné hranice mezi NATO a Ruskem o více než dvojnásobek. Na to je třeba pohlížet s velkou opatrností, protože vše, co se odtamtud může stát, bude ovlivněno všemi členy. To už tu bylo řečeno, ale dnes je nezodpovědnost jasnější a průvodní nebezpečí bezprostřednější.


Po dlouhých letech diskuzí o takzvané možné a rozumné finizaci Ukrajiny jako vojensky neutrální zóny mezi Evropou a jadernou supervelmocí Ruskem jsme nyní mnohem blíže ukrajinské finizaci Finska. Víš, co to znamená?

(rp,prvnizpravy.cz,thesaker,foto:arch.)Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
34%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%