Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

NYT o vyhození tři amerických diplomatů z vlaku v Severodvinsku!

NYT o vyhození tři amerických diplomatů z vlaku v Severodvinsku!

Ruské ministerstvo zahraničí komentovalo situaci se třemi americkými diplomaty vyhozených z vlaku v Severodvinsku, napsal The New York Times.

Ilustrační foto
17. října 2019 - 13:20

Ministerstvo zahraničí potvrdilo, že zástupci Spojených států amerických oznámili své plány ruskému ministerstvu obrany, ale oznámily pouze svůj záměr navštívit Archangelsk, ale skončili ve vlaku Nenoksa-Severodvinsk. „Zjevně se ztratili," poznamenalo ironicky ruské ministerstvo zahraničí.

Ruské úřady z vlaku odstranily tři americké diplomaty, kteří míříli do města nacházejícího se nedaleko místa, kde nedávno došlo k záhadné jaderné nehodě, napsaly The New York Times s odvoláním na ruské zpravodajské agentury.
 
Podle Interfaxu byli Američané vypoklonkováni z vlaku v uzavřeném městě Severodvinsk - aby se do něj cizinci dostali, musí získat speciální průkaz.
 
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí uvedl, že američtí diplomati „uskutečnili oficiální cestu a o svých plánech řádně informovali ruské ministerstvo obrany“.
 
Ruské ministerstvo zahraničních věcí potvrdilo skutečnost, že američtí diplomaté skutečně informovali ministerstvo obrany.
 
„Oznámili však pouze svůj záměr navštívit Archangelsk, ale skončili ve vlaku Nenoksa-Severodvinsk," uvedlo ministerstvo zahraničí. „Zjevně se ztratili."
 
Ruské ministerstvo zahraničí také oznámilo svou připravenost „předložit mapu Ruské federace americkému velvyslanectví“.

Podle The New York Times poskytly ruské úřady jen málo informací o incidentu, ke kterému došlo 8. srpna letošního roku na testovacím místě v oblasti Archangelska. V důsledku nehody zde bylo zabito pět vědců a dva vojáci. Kromě toho bylo zaznamenáno zvýšení hladin záření.

V Severodvinsku se nachází loděnice i konstrukční a testovací zařízení ruských jaderných ponorek.

(kou, prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: arch.)