Svátek má: Jonáš

Zprávy

Velikost textu:

Nové US rakety v Tichomoří a Rusko opevňuje Kurily

Nové US rakety v Tichomoří  a  Rusko opevňuje  Kurily

Po ukončení smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu Spojené státy minulý měsíc rozmístily rakety středního doletu v asijsko-tichomořském, napětí v regionu stále roste, píše japonský The Mainichi.

Ilustrační foto
4. září 2019 - 07:20

Rusko plánuje rozmístit další raketové systémy na dvou ostrovech v severní části Kurilských ostrovů, ve snaze posílit své obranné schopnosti v regionu.
 
Dokument, který získala agentura Kyodo News, odhalil, že nové raketové systémy země-moře nazývané Bastion, s dosahem více než 300 kilometrů, budou rozmístěny na ostrovech Paramušir a Matua v řetězci, který zahrnuje čtyři ostrovy nárokované Japonskem.

Plán ukazuje, že Rusko přikládá strategický význam Kurilským ostrovům v obraně Ochotského moře a jeho pevnosti jaderných sil proti Spojeným státům.

Znamená to také, že obranná linie táhnoucí se od poloostrova Kamčatka po Hokkaido  bude brzy dokončena .

Tento vývoj bude pravděpodobně bránit pokroku v rozhovorech o poválečné mírové smlouvě mezi premiérem Šinzo Abem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem, kteří se mají setkat ve čtvrtek ve Vladivostoku na ruském Dálném východě během Východního ekonomického fóra.

V dokumentu se píše, že raketové obranné systémy budou letos přesunuty z poloostrova Kamčatka na ostrovy Paramušir a Matua na základě prezidentského rozkazu.

Uvádí se také, že na ostrově Matua bude instalována rádiová základna detekce plavidel a letecká flotila.Pokud jde o rozmístění raketových systémů na obou ostrovech, ruský vládní úředník potvrdil:  „Už byly přemístěny a nyní jsou připraveny k provozu.“

Tokio vyjádřilo nesouhlas s vojenským posilováním v oblasti obklopující ruské ostrovy, které si Japonci nárokovali, u ostrova Hokkaido, které jsou známé jako severní území v Japonsku a jižní Kurily v Rusku.

Raketové systémy byly nasazeny v roce 2016 na Etorofu a Kunaširi, dvou ze čtyř sporných ostrovů. Spolu se Šikotanem a skupinou ostrůvků Habomai byly po druhé světové válce v roce 1945 obsazeny bývalým Sovětským svazem.


Abe a Putin se v listopadu dohodli na zintenzivnění rozhovorů založených na dohodě z roku 1956, která zmiňuje předání ostrovů Šikotan a Habomai Japonsku, jakmile bude podepsána mírová smlouva.

Putin však vyjádřil obavy ohledně možnosti americké vojenské expanze a tokijského plánu rozmístit americký protiraketový obranný systém s tím, že by bylo obtížné uzavřít mírovou smlouvu, pokud Japonsko nevysvětlí svou budoucí bezpečnostní politiku.

(rp,prvnizpravy.cz,mainichi,foto:arch.)