Svátek má: Libuše|Amálie

Zprávy

Velikost textu:

Neue Zürcher Zeitung: Svět hodil výzvu dominanci dolaru!

Neue Zürcher Zeitung: Svět hodil výzvu dominanci dolaru!

Stále více zemí se snaží opustit dolar nebo alespoň oslabit svou závislost na americké měně, uvedl švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung.

Ilustrační foto
18. září 2018 - 04:20

Tento trend je způsoben protekcionistickou politikou Bílého domu a neustálými obchodními konflikty mezi USA a ostatními státy. Dolar postupně ztrácí status světové měny - a to může mít vážné důsledky pro Američany, varuje analytik Ronald-Peter Stöferle.

Od konce druhé světové války má dolar zvláštní status, napsal Neue Zürcher Zeitung. Obchod s ropou a jinými surovinami se provádí pouze v americké měně. Bez tzv. petrodolarů, za které producenti černého zlata nakupují americké vládní dluhopisy, by Američané nebyli schopni akumulovat horu dluhů, aniž by se ve stejnou dobu ocitli v obtížné finanční situaci, vysvětlil analytik investiční společnosti Incrementum Ronald-Peter Stöferle.

Ale nyní mnoho zemí začíná opouštět dolar, pokračovala publikace. V popředí jsou Rusko a Čína. A dokonce i vytvoření eura může být interpretováno jako krok v podobném směru, tvrdí analytik. „Dedolarizace" je pomalý proces, který dokládá „transformaci měnového světa od amerického centrista na multipolární".
 
Volba amerického prezidenta Donalda Trumpa může mít na tento proces velký vliv, uvedl Stöferle. Při provádění politiky pod sloganem „Amerika především“ se šéf Bílého domu nebojí zapojit se do obchodních konfliktů. Ale čím více amerických protekcionistických opatření přijme, tím menší je obrat dolarů. Nezapomeňte na zvýšení úrokové sazby Federální rezervní bankou, připomněl analytik. Země s velkými dluhy v dolarech čelí vážným potížím. Skutečnost, že Trump používá svou měnu jako nástroj moci, přispívá k jejímu odmítnutí v jiných částech světa.

 
Stále více států zpochybňuje dominanci dolaru, pokračovala publikace. Rusko a Čína se snaží obchodovat s rublemi a juanem, a ne s dolary. Hlava Kremlu Vladimir Putin v roce 2014 zdůraznila, že ropa a plyn by se měly prodávat za ruskou měnu, čímž by se podkopal monopol americké měny. Navíc Moskva prodává dluhopisy americké vlády a místo nich kupuje zlato, poukázal Stöferle.
 
Čína rovněž uzavřela velký počet smluv o dodávkách ropy s platbou v juanech. Peking letos začal obchodovat s ropnými produkty ve své měně. Důležitým znakem snahy Číny vytvořit „multipolární systém rezervních měn" je vznik Šanghajské zlaté burzy (Shanghai Gold Exchange), tvrdí analytik. Peking se navíc dohodl na tom, že financování některých významných projektů v oblasti infrastruktury, které byly schváleny na nedávném fóru o spolupráci mezi Čínou a Afrikou, bude realizováno v juanech.

 
Dolar postupně ztrácí status světové měny a to může vést k vážným důsledkům v USA, předpověděl Stöferle. V důsledku toho by se výrazně snížila poptávka po amerických dolarech a amerických vládních dluhopisech. To by zase vedlo ke zvýšení inflace a zvýšení úrokových sazeb. Pokud Čína koupí většinu ropy v juanech, ztratí zájem o americké dluhopisy. Podobné procesy se mohou objevit na Středním východě, varoval analytik.

(kou, prvnizpravy.cz, nzz.ch, foto: arch.)