Svátek má: Alexandr

Zprávy

Velikost textu:

Německo oznámilo pokladače potrubí pro Nord Stream 2

Německo oznámilo pokladače potrubí pro Nord Stream 2

Německý regulátor věří, že stavbu Nord Stream 2 dokončí ruská loď „Akademik Čerskij, která se nachází v Kaliningradu.

Ilustrační foto
3. prosince 2020 - 11:04

Provozovatel Nord Stream 2 se rozhodl pro plavidlo, které dokončí stavbu plynovodu poté, co švýcarský dodavatel opustil projekt kvůli sankcím USA, uvedla německá Federální námořní a hydrografická agentura.

V úterním prohlášení dalo předpoklad, že společnost Nord Stream 2 AG, která staví plynovod pod Baltským mořem z Ruska do Německa, využije ruskou loď „Akademik Čerskij“, uvedl Bloomberg.

Gazprom a Nord Stream 2 AG se k tomuto prohlášení německého regulátora zatím nevyjádřily.


Společnost Nord Stream 2 dříve oznámila, že výstavba plynovodu by mohla být obnovena 5. prosince, ale nespecifikovala, který pokladač potrubí by to dělal.

Vlastníkem kladeče potrubí pro Nord Stream 2 byl fond ze Samary, podle ruského tisku ale zatím není jasné, zda nezměnil majitele.

Práce byly zastaveny v prosinci 2019, kdy švýcarská skupina AllSeas odstoupila od projektu. Do té doby již bylo položeno 200 000 úseků plynovodu a zbývá dokončit 160 km z 1230 km. Většinu lodí, které to dokážou, vlastní západní společnosti, které se obávají sankcí USA. Hledání vhodného plavidla a jeho příprava na práci se stalo hlavním problémem dokončení stavby Nord Stream 2.

Po uvalení amerických sankcí Alexander Novak (tehdejší šéf ruského ministerstva energetiky) oznámil, že stavbu Nord Stream 2 může dokončit „Akademik Čerskij“. V té době se kladeč potrubí nacházel na Dálném východě, poté však přeplul do Baltského moře a byl připraveno práci dokončit. Podle údajů o sledování lodí v terminálu Bloomberg je „Akademik Čerskij“ v současnosti v Kaliningradu.

(kou, prvnizpravy.cz, bloomberg.com, foto: arch.)