Svátek má: Oleg

Zprávy

Velikost textu:

Německá fregata v Jihočínském moři, Peking požaduje vysvětlení

Německá fregata v Jihočínském moři, Peking požaduje vysvětlení

Čínské ministerstvo zahraničí požádalo úřady v Berlíně, aby objasnily své záměry poté, co německá loď zahájila svou misi v oblasti, na kterou Peking uplatňuje územní nároky.

Fregata Bayern
4. srpna 2021 - 09:01

Čínská diplomacie vyhodnotila informace poskytnuté německými úřady o úkolech fregaty Bayern jako nejasné.

Jak se uvádí v prohlášení čínského ministerstva zahraničních věcí, dokud nebude záležitost vyřešena, nebude rozhodnuto o případném povolení ke vstupu do šanghajského přístavu. Ministerstvo vyjádřilo naději, že západní lodě přítomné v regionu budou „pečlivě dodržovat mezinárodní právo“ a „zdrží se kroků, které by poškodily mír a stabilitu v regionu“.

V pondělí zahájila německá loď svou sedmiměsíční misi v indo-pacifickém regionu . Austrálie, Japonsko, Jižní Korea, Vietnam a Singapur .

V prosinci měla překročit mezinárodní vody Jihočínského moře jako první německá loď od roku 2002. Německé ministerstvo obrany uvedlo, že „za účelem udržení dialogu“ s říší středu byla nabídnuta také návštěva Šanghaje.

Jak informovaly úřady v Berlíně, fregata se bude pohybovat po frekventovaných obchodních cestách a neplánuje překročit Tchajwanský průliv , jak to nedávno udělaly americké lodě. Loď bude operovat nejméně 12 námořních mil daleko od pevniny ve sporné oblasti.Německo chce spolurozhodovat o budoucím mezinárodním řádu

Šéf německé diplomacie Heiko Maas , kterého cituje Deutsche Welle , poznamenal, že přítomnost jeho země v indo-pacifickém regionu je důležitá, protože je to jedna z částí světa, kde bude rozhodovat budoucí mezinárodní řád.

„Naším cílem je závazek a převzetí odpovědnosti za udržování mezinárodního řádu založeného na pravidlech,“ zdůraznil Maas.

„Chceme, aby byly respektovány platné zákony, námořní trasy zůstaly volné, chráněné společnosti a obchod byl řízen spravedlivými pravidly,“ uvedla ministryně obrany Annegret Kramp – Karrenbauerová.


Na konci července poslala Velká Británie flotilu s letadlovou lodí HMS Queen Elizabeth do mezinárodních vod Jihočínského moře. V oblasti v posledních měsících hlídkovala i francouzská ponorka SNA Emeraude; americký torpédoborec USS Benfold vstoupil do Tchajwanského průlivu, a to čínská státní média označila za provokaci.

V posledních letech Číňané výrazně rozšířili svoji vojenskou infrastrukturu na umělých ostrovech, které ovládají ve sporném moři. Z pohledu USA, dalších západních zemí a některých asijských zemí ohrožují pekingské nároky a činy status quo a svobodu plavby v regionu.

(rp,prvnizpravy.cz,tvp,foto:arch.)