Svátek má: Vladimír

Zprávy

Velikost textu:

Nejvyšší britský soud obdržel odvolání Ruska vůči Ukrajině

Nejvyšší britský soud obdržel odvolání Ruska vůči Ukrajině

Nejvyšší soud Velké Británie potvrdil přijetí odvolání Ruska v případě soudního procesu o dluhu Ukrajiny vůči Rusku.

Nejvyšší soud Velké Británie
15. listopadu 2018 - 11:04

„Mohu potvrdit, že jsme obdrželi podklady, které se týkají tohoto problému," řekl agentuře tiskový mluvčí..

Ruské ministerstvo financí podalo žalobu k Nejvyššímu soudu v Londýně a v březnu roku 2017 soud vyhrálo.  Soud nařídil Ukrajině zaplatit Rusku nominální hodnotu dluhopisů - tři miliardy dolarů a část nesplněných kupónových plateb - 75 milionů dolarů, stejně jako sankční úroky. Každý den po splatnosti stojí Kyjev 673 tisíc dolarů.


Ukrajina později podala proti tomuto rozhodnutí podání k odvolacímu soudu. který částečně vyhověl stížnosti, i když nepodpořil tři ze čtyř argumentů Kyjeva. U čtvrtého, že půjčka byla přijata Ukrajinou údajně pod vlivem Ruska, soud rozhodl provést podrobnější studium problému.

Ruské ministerstvo financí naopak uvedlo, že podá stížnost proti tomuto rozhodnutí.


V roce 2013 koupila Moskva ukrajinské eurobondy v hodnotě tří miliard dolarů za netržních podmínek (s kuponovou sazbou pět procent ročně). Až do konce roku 2015 Kyjev pravidelně splácel dluh, ale poté tyto dluhopisy přestal platit.


Podle ukrajinského prezidenta Petra Porošenka se Kyjev  již delší dobu bránil před požadavkem vrátit dluh Moskvě.

„Bráníme se ruským požadavkům na vrácení prostředků, které byly v prosinci 2013 dány Janukovyčovi, který před kamerou tyto peníze v hotovosti naložil na své kamiony a vyvezl z Ukrajiny. Dokázali jsme, že je nespravedlivé požadovat, aby Ukrajina vrátila tyto platby,“ uvedl Porošenko v září tohoto roku.

(rp,prvnizpravy.cz,rt,112.ua, foto:arch.)