Svátek má: Pavla

Zprávy

Velikost textu:

Nejnovější ruská hrozba? Nová základna ve Středomoří

Nejnovější ruská hrozba? Nová základna ve Středomoří

Ruská podpora syrské vládě ve válce s džihádisty a dalšími povstalci pomohla Moskvě obnovit vojenskou přítomnost ve Středomoří, která by mohla představovat vážnou výzvu pro dalšího nepřítele, pro NATO.

Ilustrační foto
17. července 2017 - 06:20

Institut pro studium války, založený ve Washingtonu, který monitoruje globální konflikty, zveřejnil zprávu, v níž se popisuje ruský plán udržet syrského prezidenta  Bašára Asada a pomoc syrským vládním silám a touha Moskvy zvýšit ve Středomoří svou sílu proti alianci pod vedením USA.

Ruský prezident Vladimir Putin buduje dlouhodobou vojenskou přítomnost ve Středozemním moři a tím omezuje možnost Spojených států se zde volně pohybovat a zároveň ohrožuje jižní křídlo NATO, píše se v článku Newsweek.

Změna nastala v roce 2015, kdy Rusko na žádost Asada uskutečnilo přímý vojenský zásah. Sýrská vláda a Moskva udržují vazby po celá desetiletí. Pod ochranou ruských vzdušných zásahů mohly syrské ozbrojené síly znovu získat kontrolu nad většinou země. Rebelové, jejichž řady již byly z velké části zničeny bojem s ultra-konzervativními sunnitskými bojovníky z al-Káidy a Islámským státem, neměli jinou možnost než se vzdát. A možná největší obrat ve válce byla porážka povstalců v prosinci v Aleppu. Turecko, které i nadále sponzorovalo povstalce, po zesílení Islámského státu donutilo USA, aby vstoupily do bezprecedentní dohody s Ruskem, aby se vzdaly toho, co kdysi bylo baštou protivládních sil, Aleppa.

Britský novinář: Aha, takže osvobození Mosulu, ale genocida v Aleppu

Tento krok byl začátkem mírového procesu v Astaně a snahou o nalezení politického řešení války, mírový proces se měl vyrovnat probíhajícím rozhovorům organizovaným OSN. Rusko dokázalo přesvědčit "konfliktní" Turecko, primárního oponenta Asadovy vlády, které také často nesouhlasí se svými partnery v NATO, aby přišlo k jednacímu stolu se syrskou vládou a Íránem.

Syrské armádě a jejím spojencům se podařil významný obrat, kdy dokonce i francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že odchod Bašára Asad už není prioritou Francie, ale ukončení války a likvidace Islámského státu.

Rusko do Středomoří přesunulo námořní válečné síly, včetně 15 válečných lodí z Černomořské flotily, a vytvořilo tak od 5.července Středomořské uskupení. Lodě jsou umístěny mimo základnu v syrském městě Tartus, kde má Rusko vybudovanou námořní základnu, povolenou Damaškem.

Ruské válečné lodě a ponorka ve Středozemním moři již vypálily "přesné" střely Kalibr proti pozicím IS v Sýrii. Stejné rakety schopné nést jaderné hlavice by mohly být, pokud ještě nejsou,  brzy nasazeny.

To všechno jde daleko nad rámec toho, co je zapotřebí ke konečné kampani proti syrským povstalcům a Islámskému státu. A zdá se, že je to docela jasně zaměřeno na to, aby se Rusko stalo významným hráčem v regionu a že zde bude v nadcházejících letech konkurovat NATO.

Putin již založil některé výhodné strategické podmínky v zemích jako je Líbye, Egypt a Jemen. To, co Rusko „založilo“  na Středním východě,  je základem dlouhodobé strategie v regionu.

(rp,prvnizpravy.cz,newsweek,foto:arch.)