Svátek má: Vojtěch

Zprávy

Velikost textu:

NBC: Čínské stíhačky zachytily americké špionážní letadlo!

NBC: Čínské stíhačky zachytily americké špionážní letadlo!

Ve vzduchu nad mořem u Číny houstne atmosféra. Doslova. Dvě čínské stíhačky se vznesly k americkému letadlu nad Východočínským mořem, uvedla NBC s odvoláním na americké vojenské představitele.

Ilustrační foto
19.květen 2017 - 11:04

Podle televize letadlo WC-135 Constant Phoenix, které je určeno pro sběr vzorků z atmosféry za účelem detekce a identifikace jaderných výbuchů, provádělo „rutinní misi“ v mezinárodním vzdušném prostoru nad Východočínským mořem, když ho začaly pronásledovat dvě čínské Su-30.

Američtí vojenští úředníci neřekli, že by šlo o nebezpečnou operaci, ale posádka WC-135 popsala akci Číny jako „neprofesionální“.

Čína: Činnost USA ohrožuje suverenitu země!

Podle nich letadlo operovalo v souladu s mezinárodním právem. Také poznamenali, že informace byly zaslané ČLR „příslušnou diplomatickou cestou“.

Není to první letecký incident v této oblasti. V květnu 2016, čínští bitevnici zachytili špionážní letoun US Air Force v mezinárodním vzdušném prostoru nad Jihočínským mořem. Pentagon označil akce pilotů za nebezpečné a čínské úřady zase požadovaly od Spojených států, aby okamžitě zastavily průzkumné lety. Je přitom zajímavé, že samotné Spojené státy jsou obvykle podrážděny, pokud se provádí podobné špionážní lety jiných zemí v mezinárodním vzdušném prostoru u břehů USA.

(kou, prvnizpravy.cz, nbcnews.com, foto: arch.)