Svátek má: Emílie

Zprávy

Velikost textu:

National Interest: „Noční můra“ Spojených států v Arktidě

National Interest: „Noční můra“ Spojených států v Arktidě

Vyhlídka na společnou rusko-čínskou výzvu americkým zájmům v Arktidě je „noční můrou“, na kterou je Washington zcela nepřipravený.

Ruský ledoborec "Ural"
16. září 2020 - 10:10

Uvedl to expert časopisu The National Interest Michael Lyons.

„Arktida je region, kterému američtí politici zřídka věnují pozornost, ale který hraje klíčovou roli v politice světových mocností,“ napsal autor. Podle něj se v regionu kvůli změně klimatu otevírají nové ekonomické možnosti a hlavní světové mocnosti stále více deklarují svůj úmysl ovládnout region.

„Bohužel pro americké stratégy Washington zaostává daleko za svými soupeři," bědoval Lyons. Připomněl, že pobřežní hlídka USA má stejně jako Čína pouze dva ledoborce, zatímco ruská flotila má nejméně 40 takových lodí a do roku 2035 jich bude dalších 13.

Expert poznamenal, že v roce 2018 se Čína prohlásila za blízkoarktický stát a začala se připravovat na provádění své iniciativy „polární hedvábná stezka“. Podle jeho názoru je již zřejmé, že Peking, který získal status pozorovatele v Arktické radě a spolupracoval oblasti s Ruskem, prokázal odhodlanou snahu stát se důležitým hráčem v „relativně exkluzivní“ hře.


„Konfrontace takového protivníka, jako je Rusko v Arktidě, přináší řadu výzev, ale vyhlídka na společnou rusko-čínskou výzvu zájmům Spojených států v Arktidě je potenciálním techno-thrillerem a noční můrou, které není Amerika připravena čelit,“ uvedl Lyons.

Dodal, že Arktida není jen „potenciálním koridorem pro strategické soupeření“ a nejen „potenciální platformou pro rozšířené soupeření mezi velmocemi“.

„Tato hra již začala a američtí politici v reakci na tuto hrozbu zaostávají za svými protějšky z jiných zemí,“ uzavřel expert.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)