Svátek má: Vavřinec

Zprávy

Velikost textu:

Na Ukrajině oznámili přerušení stahování sil v Donbasu!

Na Ukrajině oznámili přerušení stahování sil v Donbasu!

Ministr zahraničních věcí Ukrajiny Vadim Pristajko oznámil odklad zahájení stahování sil v Donbasu kvůli porušení příměří.

Ilustrační foto
8. října 2019 - 10:15

Harmonogram oddělení sil v osadách Zolotoje a Petrovskoje byl dohodnut členy kontaktní skupiny na setkání v Minsku 2. října. Stahování jednotek je jednou z podmínek summitu „normanské čtyřky“.

Zástupci Kyjeva ve Společném středisku pro kontrolu a koordinaci režimu příměří (JCCC) dne 5. října obvinili milice ze střelby z minometů jednoho z míst v okrese Zolotoje.

LLR zase oznámila, že samotné ukrajinské bezpečnostní síly ostřelovaly území republiky, a Lidová milice republiky na to neodpověděla, aby nenarušila oddělení sil a prostředků.

Podle Pristajka, než strany začnou provádět dohodnuté kroky, musí uplynout sedm dní, aniž by došlo k přerušení příměří.

„Proto musíme počkat, až uplyne příští sedmidenní období, což by mělo prokázat, že strany mají vážné úmysly,“ oznámil ukrajinský ministr zahraničí na briefingu.


Po prohlášení Pristajka Rodion Mirošnik, zástupce samozvané Luhanské lidové republiky v politické podskupině, poukázal na to, že k zahájení oddělení sil a výzbroje v oblastech poblíž Petrovské a Zolotoje není nutné dodržovat sedmidenní „tichý režim“, protože v roce 2016 již došlo k odpoutání.

„A za druhé: střelba do vlastních je dlouhodobou taktikou Kyjeva, která narušuje plnění dohody o odchodu. Vesnice se údajně pravidelně ostřelovala, dokud se Kyjev opravdu nerozhodl odvést jednotky. A pak se vše uklidnilo," napsal Mirošnik ve svém Telegram-kanálu.

Zároveň tiskový mluvčí Lidové milice LLR řekl Filip Filipenko uvedl, zástupci republiky předali zvláštní monitorovací misi OBSE informace nezbytné k zahájení procesu oddělení sil.
Stejný krok byl oznámen v DLR.

Předpokládalo se, že ukrajinské bezpečnostní síly a opolčenci samozvaných republik Donbasu by měly stáhnout síly z kontaktní linie do vzdálenosti nejméně kilometr do 30 dnů, rozebrat opevnění a vyčistit území od min.

To se mělo stát synchronně a spekulativně pod dohledem mise OBSE.

V pondělí strany poskytly pozorovatelům informace o místě pobytu sil a výzbroje a o tom, kam budou přiděleny. Samotné odpoutání sil mělo začít ve středu.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)