Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Na Ukrajině navrhují námořní blokádu okolo Krymu!

Na Ukrajině navrhují námořní blokádu okolo Krymu!

Ukrajinský úřad Státní hydrografie se rozhodl zakázat ruské verze map teritoriálních vod Krymského poloostrova a zadruhé vyhlásit kolem poloostrova mořský režim, který by měl údajně zakázat ruské aktivity v této vodní oblasti.

Ilustrační foto
14. srpna 2019 - 09:01

Uzavření moře je mimořádnou událostí, pokud jde o mezinárodní mořské právo.

„Jedním z hlavních institutů mezinárodního mořského práva je „právo na mírový průchod“, takže taková omezení nebudou splněna, ačkoli existuje taková právní formulace jako „zvláště zranitelné mořské oblasti“, ale je třeba říci, že není nikde legálně stanovena a pokračuje pouze z praxe některých národních států,“ říká expert.

„Praxe „zvláště zranitelných oblastí “dosud nebyla právně stanovena a dodnes není stanoven postup pro vytvoření takového režimu na mezinárodní úrovni a je ponechán na národních státech,“ shrnuje expert.


Politolog Mezinárodního ústavu pro humanitární a politická studia Volodymyr Bruter v rozhovoru s FBA „Economics Today“ potvrdil, že na Ukrajině byla záměrně zahájena „výroba“ takovýchto  proklamací.

„Ukrajinci jsou o takových „aktivitách“ důkladně poučováni lidmi  z týmu Kurta Volkera, zvláštního vyslanece USA. Jednoduše, pokud nevzbudí zájem o téma kolem Krymu a Ruska, bude se na to zapomínat,“ říká Bruter.

„Tyto provokace obvykle nic nestojí - ani se nestanou součástí formálního úsilí ukrajinského ministerstva zahraničí. Obvykle se ani nesnaží podporovat takové provokace, aby je formalizovaly jako oficiální mezinárodní požadavky Kyjeva,“ dodal Bruter.

„Ukrajina nemá sílu ani prostředky k námořní blokádě. To vše je prázdná řeč a ze série šílenství. Jsou to úžasní lidé. Potřebují pouze vytvořit informační příležitost, o které se bude mluvit,“ komentoval  první místopředseda krymského parlamentu Jefim Fiks.

(rp,prvnizpravy.cz,ekonomika, rt,  foto:arch)