Svátek má: Hana

Zprávy

Velikost textu:

Litevci jsou většinou proti politice Vilniusu vůči Číně, ukázal průzkum

Litevci jsou většinou proti politice Vilniusu vůči Číně, ukázal průzkum

Pouhých 13 procent podporuje Vilnius, podle vládního průzkumu, který tak zvyšuje tlak na litevské ministerstvo zahraničí.

Gabrielius Landsbergis. litevský ministr zahraničí
14. ledna 2022 - 06:20

Průzkum byl provedený v prosinci, když byla zřejmá ekonomická odveta Pekingu za posílení vazeb Litvy s Tchaj-wanem

V průzkumu, který jménem ministerstva provedla soukromá společnost, pouze 1 procento respondentů hodnotilo litevskou politiku „založenou na hodnotách“ vůči Číně „velmi pozitivně“, přičemž 12 procent ji vnímá „pozitivně“.

Naopak 21 procent uvedlo, že se cítí  „velmi negativně“ a 37 procent „negativně“ vůči politice, díky níž Vilnius posílil své vazby s Tchaj-wanem, samosprávným ostrovem, který Peking považuje za provincii odpadlíků.

Průzkum byl proveden minulý měsíc, přibližně v době, kdy se poprvé ukázala neoficiální ekonomická odveta Číny za tuto politiku. O výsledcích průzkumu jako první informoval místní online zpravodajský portál 15 Minutes.

Výsledky přicházejí poté, co litevský prezident Gitanas Nauseda minulý týden prohlásil, že země udělala „chybu“, když přivítala ve Vilniusu diplomatické centrum otevřené pod názvem Tchajwanský zastupitelský úřad.

Obvykle jsou takové de facto velvyslanectví v jiných zemích známé jako reprezentativní kanceláře Taipei.

Čína tvrdí, že titul porušil dodržování politiky jedné Číny ze strany Evropské unie, která uznává pevninu jako jediný suverénní čínský stát. Litva i EU to důrazně popírají.

Litevští exportéři se následně ocitli mimo čínský obří spotřebitelský trh v rámci neoficiální blokády, která podnítila vyšetřování EU, zda Čína porušuje pravidla Světové obchodní organizace.

Nyní, když je veřejné mínění zdánlivě proti této strategii a opoziční představitelé požadující přejmenování tchajwanské kanceláře, vláda – zejména ministerstvo zahraničí vedené Gabrieliem Landsbergisem – pociťuje horko.

„To eskalovalo mnohem víc, než se čekalo. Nevěděli jsme, že Čína zareaguje tak rázně, ale teď se musíme vypořádat s důsledky," řekla Dovilė Jakniūnaitė, vedoucí katedry mezinárodních vztahů Vilniuské univerzity.

Dodala, že průzkum k tématu byl „pořízen v totálně negativním mediálním prostředí", ale i tak nebyl „pro naši vládu perspektivní".Zdroj z ministerstva uvedl, že „výsledky důkladně analyzují“, ale že není šance změnit kurz nebo přejmenovat úřad pod současnou správu.

„Taková diskuse by byla zbytečná. Nejde o jméno. Konečným cílem Číny je uzavřít tchajwanskou kancelář ve Vilniusu. Tak to vidíme," řekl zdroj.

Opoziční politici, cítící krev a cítící příležitost, požadovali, aby vláda provedla obrat a napravila vztahy s Pekingem.

Opoziční strana Farmáři a zelená unie ve svém příspěvku na Facebooku kritizovala „neprofesionální a iracionální“ otevření úřadu a varovala před „katastrofálním dopadem“ na podnikání.

„Navrhuje se zvážit možnost normalizace vztahů s Čínskou lidovou republikou prostřednictvím parlamentní demokracie," stálo v příspěvku, který požadoval, aby záležitost řídily parlamentní výbory.

Koaliční vláda pod vedením premiérky Ingridy Šimonytėové se přesto snažila prezentovat jednotnou frontu.

Viktorija Čmilytė-Nielsen, předsedkyně parlamentu (Seimas), v úterý novinářům řekla, že vláda se dříve shodla na řadě „čínských politik“.

„Odstoupení od formátu 17 + 1 s Čínou, diskuse a prohlášení, rezoluce o ujgurské genocidě, které jsme přijali v Seimasu za účasti a iniciativy opozice – naše linie byla dostatečně jasná a nyní, ano, Litva je pod tlakem ."

Očekává se, že Landsbergis v pátek na neformální schůzce nejvyšších diplomatů EU ve francouzském Brestu nastolí otázku tchajwanské kanceláře se svými protějšky.

Německá ministryně hospodářství a ochrany klimatu Franziska Brantnerová tento týden navštívila Litvu, aby nabídla podporu a solidaritu, zatímco ministr zahraničí USA Antony Blinken v posledních dnech na toto téma upozornil několik evropských protějšků.

Tchajwanská vláda mezitím tento týden pokračovala v šarmantní ofenzívě a oznámila úvěrový program ve výši 1 miliardy USD na financování společných projektů mezi společnostmi z obou zemí.

Kung Ming-hsin, tchajwanský ministr národního rozvoje, řekl, že fondy se zaměří na polovodiče, biotechnologie, satelity, finance a výzkum.

(rp,prvnizpravy.cz,southchinamorningpost,foto:arch.)