Svátek má: Františka

Zprávy

Velikost textu:

Le Temps: Racionální přístup pomůže překonat obavy z očkování

Le Temps: Racionální přístup pomůže překonat obavy z očkování

Ve Švýcarsku, stejně jako v mnoha jiných zemích, ještě nejsou všichni občané připraveni na očkování proti koronaviru.

Ilustrační foto
3. prosince 2020 - 00:00

Jejich ostražitost je dána nejen „temnými“ konspiračními teoriemi, ale také opodstatněnými obavami, píše Le Temps. Podle švýcarských novin bude možné překonat strach z vakcín pouze v případě, že lidé nebudou s bojem proti COVID-19 zacházet jako s „věštbám“, ale jako k vědě.

Zatímco se zdá, že švýcarské úřady brzy uvedou na trh první vakcíny proti koronavirům, nedávný průzkum veřejného mínění organizovaný mediální společností Tamedia poněkud tlumil naděje, že by země mohla dosáhnout imunity populace, což ukazuje, že švýcarská společnost je stále opatrná ohledně nových přípravků: Pouze o něco více než polovina Švýcarů - 54% - uvedla, že jsou připraveni na očkování, napsal Le Temps.

Jak věří pozorovatel švýcarského vydání, „tvrdohlaví“ krajané, z nichž většina nemá nic společného s „protivakcinačními“ hnutími, uvádějí na některých místech docela férové argumenty. Vakcíny proti koronavirům byly skutečně vyvinuty s překvapivou rychlostí - léky tohoto druhu se nikdy neobjevily v tak krátké době, připouští novinář. Kromě toho zní velmi oprávněné otázky týkající se organizace očkování, účinnosti vakcín a jejich bezpečnosti, poznamenává.


Vysoká rychlost vývoje vakcín proti koronavirům je způsobena především skutečností, že se jedná o takzvané mRNA vakcíny (Matrix ribonukleová kyselina (mRNA) - typ RNA, který obsahuje informace o struktuře proteinů; ve skutečnosti mRNA působí jako plán, kterým buňky vytvářejí bílkoviny. K výrobě vakcín založených na mRNA stačí pouze dekódovaný genom viru a samotné virové částice nejsou nutné, což usnadňuje vývoj a výrobu takových vakcín – pozn. red.), jejichž vývoj a zavádění do průmyslové výroby je mnohem snazší, při zachování všech zavedených standardů než u „konvenčních“ vakcín založených na inaktivovaných virových částicích, zdůrazňuje autor.

Pokud jde o schvalování vakcín úřady, ministerstvaa zdravotnictví řady zemí - včetně Švýcarska - se rozhodla nasadit očkování v současném prostředí, aniž by čekaly na dokončení zdlouhavého procesu klinického hodnocení, a hodnotí léky v průběhu jejich používání, píše. Časový rámec je tedy v tomto případě způsoben docela srozumitelnými faktory, uvádí novinář.

Některé další obavy z očkování se však již „množí v oblasti vědeckých dezinformací“ a do jejich šíření se aktivně zapojují různá „tmářská“ hnutí, včetně samozřejmě zmíněných „protivakcínovci“, varuje publicista Le Temps. „Abychom porozuměli celé řadě lékařských produktů používaných proti COVID-19, stačí pochopit jen několik konceptů – „vakcína", „mRNA", „genom" a „nanočástice". Ale bohužel, tyto pojmy dnes získávají negativní konotace smíšené s iracionálními obavami,“ stěžuje si.

A přesto všechny tyto pojmy nejsou v žádném případě nadávky a rozhodně nepředstavují nějakou „tajnou zbraň“, zdůrazňuje autor. „Toto nejsou atributy věštění, ale vědy, a to druhé se příznivě liší od prvního v tom, že je přístupný pro porozumění a diskusi, při níž pokračujeme v uplatňování našich občanských práv v demokratickém prostředí. A pouze za takových podmínek budeme schopni rozumně pochopit, zda notoricky známou injekci potřebujeme, nebo ne,“ dodává. 

(kou, prvnizpravy.cz, letemps.ch, foto: arch.)