Svátek má: Gabriel

Zprávy

Velikost textu:

Lavrov k Západu: Nebudeme vám nic dokazovat, vy přece vše víte lépe!

Lavrov k Západu:  Nebudeme vám nic dokazovat, vy přece vše víte lépe!

Západní pokusy o změnu ruské politiky jsou beznadějné, Moskva bude chránit svou suverenitu, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na setkání s představiteli ruských neziskových organizací.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
18. června 2018 - 03:20

Ministr zahraničí připomněl, že svět je v procesu přeměny na  „demokratičtější, spravedlivější, polycentrický systém“, ale ti, „kteří po staletí vedli procesy na naší planetě, stanovovali pravidla pro sebe a pro ostatní, požadovali jejich provádění  a sami je nedodržovali, skončí“.

Západní země v čele se Spojenými státy hledají záminku ke zpomalení procesů tvořících multipolaritu, jejich dominantní postavení  klesá, a to vedlo k tomu, že Rusko obvinili ze „všech smrtelných hříchů“ a vyžadují změnu v politice, zdůraznil  ministr .

Svou spolupráci s Ruskem si Západ představuje tak, že Moskva "provede pokání a přiznání", aby "začal Západ s ní mluvit ". Ruská federace zároveň "nikdy neopustila upřímný rozhovor", ale jsou odmítnuty všechny žádosti o poskytnutí skutečností, aby bylo možné uskutečnit konkrétní rozhovor a nalézt řešení.

"Nebudeme vám nic dokazovat, vy přece znáte všechno lépe," vysvětlil Lavrov.

„Rusko bude udržovat svou nezávislost a zajišťovat bezpečnost svých občanů a nebude usilovat o konfrontaci, nebude nikomu vnucovat své názory a nebude se vměšovat   do záležitostí druhých což podle našich západních kolegů  „se stalo téměř normou“ řekl ruský ministr zahraničí.


Rusko nesouhlasí s pokusy jednostranně přepsat mezinárodní dohody, včetně strategické stability, zdůraznil. "A nyní se snaží vše revidovat, " dodal Lavrov.

Sergej Lavrov poznamenal také, že na Západě, včetně EU, počet zemí, které obhajují normální vztahy s Ruskem, roste.

"Klíčky zdravého rozumu začínají vyrážet," řekl ministr, „ Moskva je na to připravená, ale důležité jsou i praktické kroky ke zlepšení vztahů,“  dodal Lavrov.

(rp,prvnizpravy.cz,vesti,foto:arch.)