Svátek má: Alexandra

Zprávy

Velikost textu:

Kreml: Britské obvinění Putina je šokující a neomluvitelné!

Kreml: Britské obvinění Putina je šokující a neomluvitelné!

Britský ministr zahraničí Boris Johnson uprohlásil, že podle Londýna je velmi pravděpodobné, že ruský prezident Putin osobně dal příkaz k použití nervového plynu, kterým byl otráven Skripal.

Boris Johnson, britský ministr zahraničí
17. března 2018 - 04:20

Velká Británie tak povýšila svoji „vysokou pravděpodobnost“, zapojení Ruska do otravy agenta na svém území, bez jakéhokoliv důkazu, na nejvyšší úroveň.

Prezidentův tiskový mluvčí Dmitrij Peskov řekl, že je neodpustitelné porušení diplomatické etikety obvinění ze strany oficiálního Londýna na adresu hlavy ruského státu Vladimira Putina o jeho údajného zapojení do otravy bývalého agenta GRU Sergeje Skripala.

„Jakýkoli odkaz nebo odkazy na našeho prezidenta v tomto ohledu není nic, než šokující a neomluvitelné porušení diplomatického slušnosti“, zdůraznil Peskov v reakci na žádost o komentář k  prohlášení šéfa britského ministerstva zahraničních věcí Boris Johnson.

Moskva slibuje Londýnu, že bude svých činů litovat!

„Máme hádku s Kremlem Putina a jeho rozhodnutím - a myslíme si, že s nejvyšší mírou pravděpodobnosti, že to bylo jeho rozhodnutí - dát příkaz k použití nervového plynu v ulicích Spojeného království“, prohlásil Johnson. Současně Johnson vyjádřil naději, a je obtížné určit, zda mluvil žertem, že to, co se děje, nevede k žádné „rusofobii".

„Na různých úrovních jsme opakovaně uvedli, že Rusko nemá s tímto příběhem nic společného," cituje mluvčího Putina TASS.

Postoj Velké Británie v souvislosti s případem otravy bývalého plukovníka GRU Sergeje Skripala je v rozporu s mezinárodním právem a zdravým rozumem, řekl Dmitrij Peskov.

„Jak víte, to je v rozporu nejen s mezinárodním právem, ale obecně i v rozporu se zdravým rozumem, takže jsme opravdu překvapeni," zdůraznil Peskov.


Skripal a jeho dcera byli 4. ledna v Salisbury nalezeni v bezvědomí. Podle britské vlády byli otráveni nervovým agentem ruského původu.  Britská strana tvrdí, že ruský stát je zapojen do otravy. V této souvislosti britská premiérka Theresa Mayová oznámil řadu opatření proti Ruské federaci, včetně vyhoštění 23 ruských diplomatů a zmrazení všech dvoustranných kontaktů na vysoké úrovni. Rusko kategoricky popírá své zapojení do otravy, ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že se připravuje vyhoštění britských diplomatů.

(kou, prvnizpravy.cz, tass.ru, foto: arch.)