Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

Koronavirus a operace Warp Speed

Koronavirus a operace Warp Speed

Úřady ve Spojených státech v pátek povolily nouzové a omezené používání léku remdesivir, po němž se někteří pacienti s covidem-19 rychleji uzdravili.

Ilustrační foto
3. května 2020 - 09:01
 
To byla dobrá zpráva, protože pouliční a nemocniční boj s koronavirem si vyžádal již přes 66 000 mrtvých. Proto prezident Donald Trump touží po dobrých zprávách.

Trump dostal infuzi naděje pomocí remdesiviru. Aplikoval mu ji Dr. Anthony S. Fauci, ředitel institutu zabývajícího se bojem s hnusnými breberkami - National Institute of Allergy and Infectious Diseases, uvádí publicista František Roček.

První výsledky federální studie ukazují, že léčba remdesivirem, experimentálním antivirovým lékem, může urychlit zotavení pacientů. Studie byla v Bílém domě ohlašována jako „velmi optimistická“ a akciový trh se po slibných zprávách o antivirovém léku alespoň maličko zmátořil.

„Máme velmi důležitý důkaz, že lék může tento virus blokovat," řekl Dr. Fauci. „To je velmi optimistické." Dr. Fauci varoval, že výsledky studie je třeba ještě přezkoumat. Lék tedy má v tomto okamžiku kromě terapeutických účinků i funkci mediálního antidepresiva.


Touha po vakcíně

Přesto dr. Fauci má plnou hlavu starostí, protože Trump chce, aby doslova v krizovém tempu americký mozek vyvinul vakcínu proti koronavirům, což je vnímáno „s určitým skepticismem i uvnitř státní správy,“ naznačuje deník.

Záměrem je urychlit proces testování a hromadné výroby vakcíny, ale lékaři opakovaně chladí horké hlavy, že to je proces minimálně na 1 rok až rok a půl. Odborníci varovali, že uspěchaný proces může narušit vývoj vedoucí k požadované účinnosti, dokonce může vést u některých lidí k nemoci nebo smrti.

Urychlení práce na medicínských protikoronavirových zázracích má i své jméno: „Operace Warp Speed je zjevně dalším rozšířením odvážného postoje prezidenta Trumpa a jeho neochoty přijímat jenom běžné přístupy k řešení krize Covid-19," řekl Michael R. Caputo, najatý do Trumpova týmu jako další šiřitel prezidentských zvěstí světu.

Armádní laboratoře se zaměřují na obranu proti biologickým zbraním, nikoli na viry přenášené běžným šířením v populaci, ale jejich vědci by mohli pomoci. Každý ruka a mozkový závit se dnes počítají…

Otázka právní odpovědnosti

Trump údajně dumá nad tím, že by mohl popohnat vědce a lékaře tím, že by zbavit právní zodpovědnosti farmaceutické a biotechnologické společnosti, pokud by vakcína vyvolala nemoc nebo smrt, a chce také zapojit Pentagon do testovacího programu.

Tlaku prezidenta Trumpa se nelze divit, protože se potřebuje projevit jako vůdce posilující občanskou válku s koronavirem směrem k totálnímu a nepřehlédnutelnému vítězství. Podle umírněných republikánů jeho reakce na pandemii vyvolala otázky, zda Trump neukázal spíše neschopnost než rozhodnost, což hrozí, že Trump letos republikánům spíše uškodí.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)