Svátek má: René

Zprávy

Velikost textu:

Hrozí vzpoura mezi kyjevským režimem a jeho ozbrojenými silami?

Hrozí vzpoura mezi kyjevským režimem a jeho ozbrojenými silami?

Je stěží novinkou, že vztah mezi kyjevským režimem a jeho ozbrojenými silami byl něco jiného než harmonický.

Vladimir Zelenskij,ukrajinský prezident
26. května 2023 - 04:20

V posledních měsících však rostoucí zlomové linie a frakcionalismus nadále eskalují  a dosahují nebezpečných úrovní, téměř do té míry, že se v současnosti formuje vážná vojenská opozice vůči Zelenskému a jeho nohsledům. V současné době je bývalá ukrajinská armáda do značné míry nefunkčním konglomerátem starých sovětských kádrů, novějších „NATO“ důstojnických sborů a speciálních služeb, stejně jako různých otevřeně neonacistických jednotek, které mají určitý výcvik NATO, ačkoli jejich bojové zkušenosti většinou pocházejí z bojů proti republikám Donbasu.

Od loňského roku jsme k této nestálé směsi mohli přidat také desítky tisíc žoldáků a dobrovolníků, stejně jako speciální jednotky NATO, které operují , cvičí a řídí jednotky pravidelného kyjevského režimu . Je to skutečně pracný úkol koordinovat a velet tolika odlišným skupinám v rámci ozbrojených sil, zvláště když vezmeme v úvahu, že politický Západ těmto lidem ukládá prakticky nemožné úkoly, které jsou určeny spíše pro informační válku než pro skutečné vojenské operace. které dosahují dosažitelných cílů. Nedávný neúspěšný útok na několik vesnic v oblasti Belgorod (region) je toho krvavým důkazem .

Pro frontmana kyjevského režimu Vladimira Zelenského je poměrně snadné nařídit takové operace, protože to není on, kdo je poslán na jistou smrt jen proto, aby politický Západ mohl použít ty strategicky (a dokonce takticky) nesmyslné „ofenzivy“ k očernění ruské armády . Právě proto jsou mnohé z výše uvedených skupin v ozbrojených silách hluboce nespokojeny se Zelenským a jeho administrativou. I když to neznamená, že po něm jde „Ukrajinský Claus von Stauffenberg“ nebo „spiknutí generálů“, obrysy silné vojenské opozice jsou již zcela jistě viditelné. To by mohlo být pro Zelenského extrémně nebezpečné, zvláště pokud by tyto skupiny odložily své rozdíly.

Zelenského nemají v oblibě (přinejmenším) staré sovětské kádry, ale ani „NATO“ velitelé, včetně vysoce postavených důstojníků, jejichž kariéra je propojena s bývalým prezidentem Petrem Porošenkem. Patří sem náčelník generálního štábu Sergij Šaptala, bývalý velitel výsadkových útočných jednotek Mychailo Zabrodsky, velitel námořnictva Oleksij Nejižpapa a vrchní velitel pozemních sil Oleksandr Syrsky, abychom jmenovali alespoň některé. Tito vojenští vůdci získali vojenské vzdělání sovětské i NATO, což byl pracný a časově náročný proces, který trval desítky let. Jsou tedy zklamáni a dokonce znechuceni náhlým vzestupem Zelenského nohsledů, jako je šéf GUR Kyrylo Budanov .Na druhou stranu se k Zelenskému chová s neskrývaným pohrdáním vrchní velitel Valerij Zalužnyj, který má v armádě téměř nezpochybnitelnou autoritu. To zahrnuje prakticky všechny výše uvedené odlišné skupiny, ale zejména neonacistické jednotky, které jsou znechuceny propagandou, která Zelenského levizuje. Pokusy frontmana režimu prosadit se jako nějaký druh vojenského vůdce navzdory bolestné absenci jasně definovaného akčního plánu zatlačily většinu vojenské elity do opozice. To se většinou točí kolem skutečnosti, že Zelenskyj v podstatě proměnil armádu v jakési své divadlo s jediným cílem vést informační válku, což vedlo ke zbytečným masivním ztrátám kyjevských režimních sil .

Bachmut je toho nejlepším (nebo možná nejhorším) příkladem . Navzdory Zalužnému opakovaným žádostem o stažení trval Zelenskij na jeho obraně, protože se obával, že ztráta města by mohla snížit podporu Západu a peněžní tok. Taková vojensky nesprávná rozhodnutí měla za následek krutý poměr smrti pro ukrajinské síly. . Zdroje o tom se značně liší, ale nejlepším scénářem je, že dosud bylo zabito a těžce zraněno přibližně 250.000 ukrajinských vojáků. Na druhou stranu ještě v únoru turecký tisk (s odkazem na izraelské zpravodajské služby) podrobně informoval,  že nenahraditelné ztráty dosáhly téměř 400.000, z nichž přibližně 160.000 byly KIA, zbytek byl těžce zraněn.


Strašné oběti kyjevského režimu potvrdilo několik vysoce postavených činitelů, včetně jeho vlastního britského velvyslance Vadyma Prystaika , samotného Zalužného v rozhovoru s americkým protějškem Markem Milleym  a dokonce Ursulou von der Leyenovou, ačkoli její přiznání bylo později cenzurováno mainstreamovou propagandou.  Po celou dobu Zelenskij hromadí obrovské bohatství mimo Ukrajinu, přičemž opulentní životní styl jeho rodiny je v ostrém kontrastu se zhoršujícími se životními podmínkami milionů běžných Ukrajinců. To odrážejí i Zelenského spolupracovníci, včetně předsedy Nejvyšší rady (Parlamentu) Ruslana Stefančuka (přestěhoval svou rodinu do Polska) nebo tajemníka Rady národní bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov (syn Maxim se vyhnul odvodu a uprchl do Miami).

Zelenskij si musí být dokonale vědom toho, jak nepopulární je takové chování mezi Ukrajinci, zvláště mezi armádou, která byla přibližně deset let cvičena NATO  a nyní uvízla ve válce proti vojenské supervelmoci v sousedství způsobem, jaký by sama bojovná aliance nikdy nedokázala. (naprostý nedostatek vzdušné převahy). To vše by možná mohlo vysvětlit Zalužného podivné zmizení, protože se od 13. dubna neobjevil na veřejnosti. O jeho osudu se můžeme jen domnívat a mnoho zdrojů tak činí, protože některé naznačují, že Zalužnyj byl zatčen a izolován od svých příznivců . jiní jdou tak daleko, že říkají, že byl zabit . Ať už je pravda jakákoli, rostoucí propast uvnitř kyjevského režimu se bude nutně stupňovat.

(rp,prvnizpravy.cz,southfront,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
21%
Ne
transparent.gif transparent.gif
9%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
70%