Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: Šéfka MMF varuje před nebezpečím opakování Velké krize!

Guardian: Šéfka MMF varuje před nebezpečím opakování Velké krize!

Světová ekonomika je vystavena riziku opětovného návratu Velké hospodářské krize,“ napsal The Guardian s odkazem na generální ředitelku MMF Kristalinu Georgievovou.

Kristalina Georgievová, šéfka MMF
21. ledna 2020 - 11:04

Kristalina Georgieva, generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF), varovala, že kvůli rostoucí nerovnosti a nestabilitě finančního sektoru hrozí globální ekonomice návrat Velké hospodářské krize, píše The Guardian.
 
Georgieva vystoupila v Petersonově institutu pro světovou ekonomiku ve Washingtonu a citovala data z nové studie MMF. V ní byla současná ekonomika porovnána s „turbulentními dvacátými lety“, které skončily v roce 1929 masivním zhroucením trhů. A podle studie je ve světě již pozorován trend podobný tomu, který se stal ve dvacátých letech.
 
Přestože se nerovnost mezi zeměmi za poslední dvě desetiletí snížila, v samotných zemích se zvýšila. Georgieva jako příklad uvedla Británii.
 
„Například ve Velké Británii ovládá 10% nejbohatších lidí téměř stejně bohatství jako 50% nejméně bohatých. Podobná situace je pozorována ve většině zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), kde nerovnost příjmu a nerovnost bohatství dosáhly nebo téměř dosáhly rekordních maxim,“ uvedla šéfka MMF.


Dodala také, že „tento alarmující trend poněkud připomíná rané období 20. století“, kdy kombinace technologie a integrace vedla k „prvnímu pozlacenému století, bouřlivým dvacátým letům a nakonec k finanční katastrofě“.
 
Podle Georgievové nové problémy, jako je extrémní klima a růst protekcionismu obchodu, naznačují, že v příštích deseti letech budou pravděpodobně doprovázet sociální nepokoje a volatilita finančních trhů.


„Kdybych měla pojmenovat leitmotiv pro začátek nového desetiletí, tak by to byl nárůst nejistoty," zdůraznila šéfka MMF.
 
Rovněž poznamenala, že nadměrná nerovnost nejen brzdí hospodářský růst, ale také podněcuje populismus a podporuje politické nepokoje, dodal The Guardian.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.co.uk, foto: arch.)