Svátek má: Bohuslav

Zprávy

Velikost textu:

Francouzský ministr vyzval, aby se Evropa stala „říší"!

Francouzský ministr vyzval, aby se Evropa stala „říší"!

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire vyzval k tomu, aby se z Evropy stala „říše" podobná Spojeným státům a Číně. Uvedl to v rozhovoru s novinami Handelsblatt.

Bruno Le Maire, francouzský ministr financí
13. listopadu 2018 - 04:20

Podle jeho názoru by tato „říše" měla být mírovou mocností, která je založena na zásadách právního státu.

„Evropa by se už neměla bát používat své síly," řekl ministr.

Zároveň se soustředil na potřebu chránit Evropskou unii před „nezákonnými" americkými sankcemi proti Íránu a „postavit se proti vládě Donalda Trumpa".

„Zde hovoříme o tom, že jasně říkáme Spojeným státům: jsme svrchovaný kontinent a rozhodneme se sami o tom, s kým obchodovat," dodal Le Maire.


„Celoevropská armáda"

Předtím francouzský prezident Emmanuel Macron navrhl vytvoření „celoevropské armády" nezávislé na Spojených státech, včetně kybernetické bezpečnosti. Zdůraznil, že Evropa čelí četným pokusům zasahovat do svých vnitřních demokratických procesů a kyberprostoru. Trump nazval iniciativu francouzského kolegu „velmi urážlivou".

Evropští politici pravidelně připravují návrhy na vytvoření jednotné armády Evropské unie. Například evropský komisař pro rozpočet Günter Oettinger uvedl, že sní o armádě, „která je společně odpovědná za zachování demokracie, lidských práv a svobody v Evropě a zahraničních misích".

Vystoupení USA z íránské dohody

Írán, Rusko, USA, Velká Británie, Čína, Francie, Německo podepsaly v roce 2015 dokument o řešení iránského jaderného problému, po němž byly vůči Teheránu zrušeny sankce Rady bezpečnosti OSN, USA a Evropské unie.


Trump opakovaně kritizoval dohodu a v květnu roku 2018 oznámil odstoupení od dohody. Pak oznámil obnovení všech sankcí. Evropští partneři Washingtonu zdůraznili, že hodlají nadále dodržovat podmínky dohody a nadále spolupracovat s Íránem. Část sankcí začala fungovat od 7. srpna.

Dodatečná sankční opatření USA, která pokrývala vývoz ropy, vstoupila v platnost 5. listopadu. Ti, kteří nadále obchodují s Teheránem, riskují, že budou postiženi druhotnými sankcemi. Sedm zemí však obdrželo dočasné výjimky: Čína (včetně Tchaj-wanu), Indie, Itálie, Řecko, Japonsko, Jižní Korea a Turecko.

(kou, prvnizpravy.cz, handelsblatt.com, foto: arch.)