Svátek má: Vavřinec

Zprávy

Velikost textu:

Francouzský ministr kritizuje Německo za „nulový dluh“

Francouzský ministr kritizuje Německo za  „nulový dluh“

Francouzský ministr hospodářství Bruno Le Maire chce s Německem „intenzivně diskutovat“ o jejich politice „nulového dluhu“ a o nutnosti více investovat.

Bruno Le Maire, francouzský ministr hospodářství
9. října 2019 - 09:01

„Musíme intenzivně diskutovat o nulové zadluženosti s našimi německými partnery,“ uvedl francouzský ministr v rozhovoru zveřejněném německým deníkem Die Welt.

„Mí dva kolegové Olaf Scholz a Peter Altmaier (němečtí ministři odpovědní za finance a ekonomiku) mi vždy říkají, že veřejné investice v Německu jsou dostatečné. Jsem i nadále přesvědčen, že je možné investovat více, což potvrzuje mnoho šéfů podniků v Německu, “pokračuje Bruno Le Maire a dodává, „země, které si to mohou dovolit, by měly více investovat a využít svůj fiskální prostor k podpoře růstu v celé eurozóně,“ tvrdí, zatímco Německo akumulovalo rozpočtové přebytky po celá léta.

„Cílem musí být vytvoření většího růstu, větší prosperity, více inovací a více pracovních míst. Vyvážený rozpočet je pouze jedním ze způsobů, jak dosáhnout svých cílů, ale to není cílem a musí se přizpůsobit hospodářskému cyklu, “dodává a brání dále, jak říká Emmanuel Macron. myšlenku „evropského rozpočtu“.

Debata se několik měsíců vedla v Německu a čelila zastavení růstu. Pomalý kontext navrátil rozpočtovou debatu o přísném zastavení a potřebě uchýlit se k zadlužení ke stimulaci ekonomiky. Zejména proto, že veřejné pokladny jsou plné.

Kancléřka Angela Merkelová 13. srpna uznala, že německá ekonomika prochází „obtížnou fází“, ale odmítla myšlenku rozpočtových deficitů na financování jakéhokoli stimulačního balíčku. Země zakotvila ve své ústavě rozpočtovou přísnost. Řídí se takzvaným mechanismem dluhové brzdy (Schuldenbremse), který značně omezuje jakýkoli manévrovací prostor v této oblasti.


Několik evropských partnerů v Německu, stejně jako MMF nebo Evropská komise, již dlouho vyzývají zemi, aby uvolnila peněženky, aby utratilo více a podpořil pomalý růst.

Francie učinila jinou volbu: vláda Emmanuela Macrona, která chce Francouze přesvědčit, že po krizi „žlutých vest“ slyší na jejich požadavky, představila v září návrh rozpočtu na rok 2020 na podporu spotřeby, včetně snížení daní o 9 miliard euro.

(rp,prvnizpravy.cz,lefigaro,foto:arch.)