Svátek má: Nikola

Zprávy

Velikost textu:

Forbes: MOV udělal správnou věc s Ruskem, ale ...

Forbes: MOV udělal správnou věc s Ruskem, ale ...

Mezinárodní olympijský výbor učinil „správnou věc“, když zbavil Rusko práva účastnit se olympijských her v roce 2018, ale toto rozhodnutí může mít negativní důsledky, napsal Philip Bondy pro Forbes.

Jevgenia Medveděvová, ruská krasobruslařka
6. prosince 2017 - 11:05

V důsledku toho se svět může ztratit možnost vidět na olympijských hrách silné ruské sportovce, kteří nebyli usvědčeni z dopingu, a rozpor mezi Putinem a Západem se zhorší, poukázal novinář.

Západní tisk reagoval na rozhodnutí MOV v podstatě s nadšeným vzrušení, byť poněkud schizofrenně. Na jedné straně chválí výbor za „bezprecedentní“ rozhodnutí, na druhé straně připouští, že tak budou postižení sportovci, kteří se ničeho nekalého nedopustili, což ovšem zní falešně. Protože se ostýchavě vyhýbají pojmu „plošný trest“, který ale nemá nic společného se spravedlností, ale že se jedná o "politické rozhodnutí".

„Bezpochyby bylo rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru vyřadit Rusko z her v Pchjongčangu správné," napsal  redaktor Forbesu Philip Bondy. Podle něj MOV nakonec ukázal, že má dostatečný vliv na „nekonečnou válku s porušením zákazu používání dopingu".

Ale před radostí ze „spravedlivých závěrů" výboru je třeba uvažovat o důsledcích. Za prvé, tento skandál není zdaleka ukončen. Rusové mohou uspořádat bojkot olympijských her, včetně těch v Los Angeles v roce 2024, v důsledku čehož televizní společnosti a organizátoři mohou přijít o značné částky peněz. Za druhé, „propast" mezi Vladimírem Putinem a Západem se prohloubí, varuje autor článku.


„A je tu ještě naléhavější, znepokojující myšlenka: opravdu ztrácíme příležitost sledovat atlety, jako Jevgenije Medveděvová na Hrách v Pchjongčangu?“ ptá se Bondy.
 
Medveděvová se ve svých 18 letech stala „nejúspěšnější bruslařkou na světě". Minulý měsíc závodnice dvakrát zvítězila na mistrovství světa a zaznamenala rekord celkového počtu bodů. „Je  ztělesnění graciéznosti, atletiky a skutečná favoritka veřejnosti," zdůrazňuje autor článku.
 
Medveděvová byla vždy úspěšně testována na doping. Bruslařky mají své vlastní problémy - anorexii a škodlivé diety - ale neberou si steroidy na rozdíl od bruslařů nebo lyžařů, poznamenal redaktor.
 
Nyní se vystoupení Medveděvové v Jižní Koreji zpochybnilo. K tomu bude muset projít všemi postupy stanovenými sportovní federací. Ještě důležitější je, že Moskva bude muset „polknout urážku" a souhlasit s tím, že její sportovci budou působit pod neutrální vlajkou. Právě kvůli těmto faktorům bude záležet, zda se na nadcházejících hrách budou podílet „úžasné ruské krasobruslařky" nebo hokejový tým.


„Nejedná se o hru s nulovým součtem, ve kterém Rusko prohrálo a všichni ostatní vyhráli. MOV udělala správnou věc, ano. To neznamená, že by se svět nebo olympijští medailisté měli cítit lépe. Jednoduše podvodníci se někdy propadnou, ale ti, kteří neporušují pravidla, musí platit stejnou cenu,“ uzavřel Philip Bondy.

(kou, prvnizpravy.cz, forbes.com, foto: arch.)