Svátek má: Otýlie

Zprávy

Velikost textu:

Exvelvyslanec USA v Moskvě: Sankce vůči Rusku ničemu nepomohou!

Exvelvyslanec USA v Moskvě: Sankce vůči Rusku ničemu nepomohou!

Pozice USA k rozvoji vztahů mezi USA a Ruskem zapadá do vzorce „přikrčte se jako kachna a zakryjte se“, napsal ironicky bývalý americký velvyslanec v Rusku Jon Huntsman pro Wall Streeet Journal.

Jon Huntsman, exvelvyslanec USA v Moskvě
9. října 2019 - 11:04

Na článku je pozoruhodný způsob jak se diplomat „diplomaticky“ a jemně pustil do kritiky sankční politiky USA a její absence dialogu s Ruskem, aby se zřetelně vyhnul možnosti být obviněn z jakékoliv podpory „putinismu“.

Podle něj riziko dnešního obvinňování Vladimíra Putina znemožňuje diskutovat o vyhlídkách na bilaterální vztahy ve Spojených státech. Současně zájmy Spojených států vyžadují rozvoj dialogu s Moskvou, a nikoli umenšení diplomacie k ukládání sankcí, zdůraznil autor.

Jak říká bývalý velvyslanec USA v Rusku John Huntsman na stránkách The Wall Street Journal, moskevská kancelář amerického ministerstva zahraničí pravidelně prováděla bezpečnostní cvičení zvaná „Duck and cover drill“ („Přikrčte se jako kachna a zakryjte se“), aby si zachránili životy v případě útoku .

„Po skončení mého funkčního období v Moskvě mi došlo, že „přikrčte se jako kachna a zakryjte se“ je vhodná metafora pro obranné postavení, které jsme jako země zaujali v americko-ruských vztazích,“ uvedl autor článku. Podle něj se takový přístup ve vztahu k Rusku používá tak dlouho, že se pro americké zájmy z dlouhodobého hlediska stal „reflexivním“ a "destruktivním".

Nejprve ze všeho diplomat požaduje „rozmetat stávající iluze“ ohledně Vladimíra Putina a vlivu sankcí uvalených na Rusko. Podle jeho přesvědčení nejsou Spojené státy samy schopny změnit chování ruského prezidenta a vlády – to dokáže pouze ruský lid. Navíc démonizace Spojených států a Západu jako celku prostřednictvím konspiračních teorií o rusofobních sankcích skutečně hraje do Putinových rukou, ačkoliv hlavní obavy zůstávají ohledně Číny, vnitřních a vnějších hrozeb radikálního islámu a jejich vlastním občanům, kteří stále více vyjadřují svou nespokojenost masovými protesty.


Přestože Putin vládne Rusku bezkonkurenčně silnou rukou, jeho čas uplyne, tvrdí Huntsman. Namísto „uvíznutí“ na Putinovi autor radí Američanům, aby přemýšleli o strukturách a generacích, které ho přežijí. „Místo toho, abychom se odřízli od Ruska, což bude nevyhnutelným důsledkem všech těchto sankcí, musíme rozvíjet konstruktivní vztahy s těmi, kteří budou formovat post-Putinovo období v historii Ruska," poznamenal bývalý velvyslanec. Podle něj ve své době neočekávaný příchod Vladimíra Putina k moci Washingtonu překvapil, ale nelze si dovolit, aby se to stalo znovu.
 
Huntsman trvá na tom, že je třeba posílit dialog s Ruskem a také vytvořit prostor pro diskusi o Rusku v jeho vlastní zemi, kde „reflexní strach z toho, že budete označeni Putinova apologeta, způsobil zkamenění naši kreativity a pochopení vztahů s Ruskem“.
 
Podle diplomata se sankce staly oblíbeným nástrojem zahraniční politiky Spojených států, které trestají nevhodné chování. Rusku byly uloženy sankce za řadu pochybení. Podle posledních odhadů je téměř 850 ruských občanů a podniků sankcionováno, ale nikdo nehodnotí jejich účinnost. Současně, ačkoli není obtížné zavádět omezující opatření, je politicky nebezpečné diskutovat o jejich zrušení.
 
Podle bývalého velvyslance mohou mít některá uložená omezení skutečně požadovaný účinek a měla by být zachována, ale ne všechna. „Je čas na spravedlivou diskusi o tom, zda sankce dosahují svých cílů,“ uvedl autor. Byznys „některých spolupracovníků Kremlu“ je samozřejmě dražší, ale není známo, zda efektivně ovlivňují zahraniční a domácí politiku Kremlu.

Rusové se vyrovnali se skutečností, že americké sankce mohou zůstat dlouhou dobu v platnosti, což nevyhnutelně povede ke změně situace na trzích, a pustili se do vytváření alternativních dodavatelských řetězců, které neodpovídají vždy americkým zájmům, varoval diplomat. „Moji ambasádní kolegové a já jsme slyšeli stejný refrén znovu a znovu: že někdy účinek amerických sankcí je opakem toho, co chtějí - nutí kapitál vrátit se do Ruska, podporovat domácí sektor ruské ekonomiky a jednat na úkor amerického byznysu v naději, že získá silnou pozici na strategickém trhu,“v připoměnl Huntsman.
 
Nastal čas přestat se „kachnit a zakrývat“ v otázce rusko-amerických vztahů, vyzval autor článku. „Naším cílem by mělo být Rusko, které bude nejlepším partnerem a odpovědnějším občanem světa," je diplomat přesvědčen. „Budování důvěry v tyto vztahy není snadné a jeho získání je časově náročné. Ale něčím musíte začít.“

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, foto: arch.)