Svátek má: Andrea

Zprávy

Velikost textu:

El País: Evropská unie chce zachránit WTO před sabotáží USA!

El País: Evropská unie chce zachránit WTO před sabotáží USA!

Vzhledem k tomu, že Spojené státy blokují obnovení odvolacího orgánu Světové obchodní organizace, se tato celá struktura ocitla na pokraji zhroucení, napsal španělský list El País.

WTO je ve "smrtelném nebezpečí"
11. června 2019 - 11:04

Pro záchranu WTO zahájila Evropská unie iniciativu na vytvoření alternativního systému rozhodčího řízení.

Evropská unie poskytne pomocnou ruku Světové obchodní organizaci (WTO), která se ocitla ve „smrtelném nebezpečí“ kvůli sabotáži USA, uvedl El País. Brusel zahájil mezinárodní iniciativu na vytvoření alternativního rozhodčího systému, který pomůže vyhnout se krachu WTO do konce tohoto roku. Riziko takového důsledku vzniklo proto, že administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa blokuje práci této organizace.
 
Příslušný dokument Evropské unie má  El País k dispozici. Pevně potvrzuje přání „zachovat zásady a základní rysy systému WTO pro řešení sporů". Nový systém by navíc měl být přesnou kopií odvolacího orgánu Světové obchodní organizace v Ženevě.
 
Lidé odpovědní za rozhodčí řízení v novém systému budou vybráni ze současných a bývalých soudců WTO. Podle návrhu projektu EU budou „všechny procedurální aspekty“, kterými se řídí odvolací orgán Světové obchodní organizace, reprodukovány „co nejpřesněji“.

 
Jak noviny uvedly, rozhodčí řízení WTO je základním prvkem pro řešení sporů týkajících se cel, dumpingu a nekalé soutěže. A pokud Trumpova administrativa bude i nadále blokovat obnovu soudního složení tohoto orgánu, který od roku 1985 udržoval pořádek ve světovém obchodu, jeho dny jsou sečteny.
 
Odvolací orgán WTO je poslední možností, na kterou se mohou členové organizace uchýlit. Pokud tato struktura z důvodu nedostatku potřebného počtu soudců ztratí schopnost rozhodovat o sporných otázkách, neúprosným důsledkem toho všeho může být, že Světová obchodní organizace ztratí svůj význam.
 
Trumpova administrativa stanovila, že přestane blokovat práci arbitráže, pokud budou reformována pravidla WTO, aby se „přizpůsobily“ realitě 21. století, v níž se Čína se svým komunistickým systémem založeným na vládních dotacích a regulovaném průmyslu stala mocností, která působí na kapitalistých trzích. Evropská unie, i když sdílí tento cíl, se ale obává, že Trumpovy útočné akce vyvolají zhroucení Světové obchodní organizace před její transformací, dodal článek.

Je přitom skutečností, že když se Čína stala členem WTO v prosinci roku 2001 celý kapitalistický svět tuto skutečnost oslavoval. I později ekonomové a politici konstatovali, že členství Pekingu stabilizuje celosvětový obchod a pravidla v samotné Číně. Její následný rozvoj znamená také, že se  25% podílí na celosvětovém ekonomickém růstu. Že z členství Číny ve WTO prosperovala nejen její ekonomika dokládá i skutečnost její otevřenosti, takže zahraniční firmy působící na jejím území vydělaly jen za 15 let jejího členství ve WTO zhruba 2,2 bilionů dolarů.

(kou, prvnizpravy.cz, elpais.com, foto: arch.)