Svátek má: Michal

Zprávy

Velikost textu:

Doubrava: Voliči na Tchaj-wanu potopili vládu pro její primitivismus

Doubrava: Voliči na Tchaj-wanu potopili vládu pro její primitivismus

Tchajwanská vládní proamerická (protičínská) strana DPP prohrála v komunálních volbách koncem listopadu 2022.

Prezidentka Cchaj Jing-wen předává dárek předsedovi polsko-tchajwanské skupiny Waldemaru Andzelovi
8. prosince 2022 - 04:20

O zajímavých souvislostech voleb před týdnem hovořil emeritní senátor Jaroslav Doubrava. Slíbil, že se k tématu vrátí, protože to je zajímavý kotel plný hadů a červů. Dnes zdůrazňuje, že vládní strana prohrála proto, že se nezlepšila životní úroveň Tchajwanců.

V rozhovoru s publicistou Františkem Ročkem se Doubrava vrací nejen k české mytologii o ostrově Tchaj – Wan.
 
Roček: Když shodou nešťastných náhod po nečekané smrti předsedy senátu Jaroslava Kubery se stal v roce 2020 předsedou senátu Miloš Vystrčil. Jeho dosud nejhloupějším krokem v  předsednické funkci bylo, že řekl: „Já jsem Tchajwanec,“ při návštěvě Tchaj-wanu. Tchajwanští zákonodárci se z toho málem počůrali blahem a Vystrčila odměnili dlouhým potleskem vestoje. Podruhé se málem počůrali z krachu vládní strany v komunálních volbách koncem listopadu 2022. Vystrčil patří mezi méně inteligentní Evropany, kteří si myslí, že na ostrově jsou velcí demokraté a plnotučně úspěšní podnikatelé na šťastně demokratickém ostrově, ale realita pokulhává. Jak to ovlivnilo volby?

Doubrava: Místní volby na Tchaj-wanu byly zklamáním pro vládní Demokratickou pokrokovou stranu (DPP), protože byla potrestána za lhostejnost vůči lidem „tam dole“, kde lidé žijí od výplaty k výplatě. V tchajwanských médiích psali, že poté, co v prezidentských volbách v roce 2016 pomohl DPP do vlády slib sociálních programů, voliči očekávali splnění slibů. Ve volbách v roce 2020 lidé stále hlasovali pro DPP do prezidentského úřadu kvůli hysterii, že je Číňané sežerou, místní volby v letech 2018 a 2022 ukazují, že tchajwanští voliči nemají nekritickou důvěru v DPP při prosazování sociálního blahobytu.

Ukecaná protičínská prezidentka Tsai v roce 2016 slíbila, že bude řešit vysoké náklady na bydlení přidáním 200 000 sociálních bytových jednotek během osmi let. K začátku prosince na Tchaj-wan bylo postaveno nebo ve výstavbě jenom 23 252 ze slíbených sociálních bytových jednotek.

Roček: Prý je velký rozdíl mezi deklarací hospodářského úspěchu a realitou. To je klíč k výsledku voleb?

Doubrava: Ano.  Očekává se, že tchajwanský HDP na obyvatele do konce roku 2022 překoná Jižní Koreu a Japonsko. Vláda protipekingské DPP se ráda chlubí růstem tchajwanského HDP na obyvatele, ale je to faleš. Tchajwanská minimální mzda a medián mzdy tvoří mnohem menší zlomek jeho HDP na obyvatele ve srovnání s Jižní Koreou a Japonskem. Minimální mzda Tchaj-wanu je méně než 60% proti Jižní Koreji a dvě třetiny Japonska. Tchajwanská minimální mzda činí pouze 28,77%  HDP na obyvatele, zatímco minimální mzdy v Jižní Koreji a Japonsku jsou na mnohem vyšších 53 % a 44,8 % jejich HDP na obyvatele. To jsou veřejně dostupná fakta.

Pokud by měl být Tchaj-wan dnes na stejné úrovni jako Jižní Korea a Japonsko, minimální mzdu si nevydělá ani polovina tchajwanských pracovníků. Ostatní pracovníci mají také potíže se zvýšením svých platů.

Roček: Znamená to, že Jižní Korea a Japonsko vracejí větší část hospodářského růstu země svým pracovníkům, Tchaj-wan vrací méně, zatímco většina hospodářského růstu země jde místo toho do zisků podniků? Neplatí, že na stabilitě státu má velký podíl možnost spotřeby domácího obyvatelstva?

Doubrava: Naivního Vystrčila by mělo zajímat, že na podnikatelsky úspěšném Tchaj – wanu, některé tchajwanské spotřební zboží, jako jsou potraviny a mléko, patří k nejdražším na světě, což dále snižuje hodnotu tchajwanských mezd.

A aby toho nebylo málo, stagnují i zisky v některých sektorech kvůli zpomalení spotřeby, protože lidé na to nemají, což vede ke zpomalení i domácí ekonomiky. Zisky velkoobchodu se propadly také v důsledku stagnující domácí spotřeby. V důsledku stagnujících mezd, domácí spotřeby při růstu zisku rostla tchajwanská ekonomika nejpomaleji za posledních několik desetiletí mezi ostatními vyspělými ekonomikami. Tchajwanci, zejména mladí lidé, jsou nejvíce znepokojeni vysokými cenami nemovitostí a inflací spojenou se stagnací mezd. Vládní strana je zklamala.

Roček:  Strana DPP si zakládá na protičínské čili až svaté demokracii. Zároveň s tím slíbila zahájit novou éru, a to nejen politicky, ale i ekonomicky. Voliči si mysleli, že se jejich život dramaticky zlepší, že už nebudou muset migrovat do zámoří za dobře placenou prací. Po několika letech kralování prezidentky Tsaiové si lidé uvědomili, že DPP byla víceméně stejná jako pro Peking neutrální čankajskovská strana KMT. Mezi lidmi na ulici se říká, že DPP je stejná jako KMT, čili více se stará o velkopodnikatelský byznys než o dělníky a drobné živnostníky. V co mají lidé na Tchaj-wanu věřit?Doubrava: Řada lidí z KTM považuje za rozumnou co nejširší spolupráci s Čínou. Pevninská Čína je doslova přes ulici a má ohromný potenciál. Z Tchaj-wanu teče do pevninské Číny spousta investic, ale i zboží. A migruje tam za prací mnoho Tchajwanců. V čínském tisku se dozvíte, že je třeba zlepšit podmínky pro pracovníky z Tchaj-wanu, aby poctili, že je jim lépe na čínském pobřeží než na jejich ostrově. Skutečná invaze pekingské Číny spočívá v nalákání co nejvíce Tchajwanců k ekonomické spolupráci s Čínou. Jednou z cest je kromě voličů nalákat na to též co nejvíce lidí z KTM.


Roček: V politické válce USA vůči Číně pro USA nastanou od zítřejšího rána nejpozději dva roky propagačně - korupční invaze, aby si zavázaly politiky a důležité veřejné osoby před tchajwanskými prezidentskými volbami. Pozornost se nyní zaměří na prezidentské a parlamentní volby v roce 2024. V minulém rozhovoru jste upozornil, že v roce 2020 politici DPP drtivě vyhráli díky slibu, že se postaví Číně a budou bránit svobody Tchaj-wanu. Pomohla jím, že v roce 2019 americké tajné služby pomohly rozpoutat v Hongkongu hysterii kolem připravovaného zákona o vydávání zločinců na Tchaj-wan a do pevninské Číny. Následkem toho došlo k nepokojům. Co vytáhnou dnes?

Doubrava: Bezesporu to bude sociální nota. Ukonejšit voliče. Investovat do sociálních programů. Proamerická DPP musí lidi uplatit. Dnes 13,6% Tchajwanců nemá vůbec žádné úspory, a 18,8%, kteří mají v bance méně než 100 000 jejich tchajwanských dolarů. To jsou zhruba tři platy. Čili třetina tchajwanských domácností žije v chudobě. To je bájně úspěšný demokratický Tchaj-wan naivního Vystrčila.

Ještě bych dodal, že v průzkumu provedeném v září tohoto roku byli Tchajwanci dotázáni, co je nejvíce znepokojuje:  74,4% poukazuje na vysoké ceny bydlení a s 73,2%  na druhém místě byl zákon a pořádek, přičemž 59,1 % uvedlo sociální záchrannou síť jako svůj druhý hlavní zájem. Třetím hodnoceným zájmem byla sociální péče.

Roček: Dá se to shrnout do konstatování, že jenom hloupí lidé jako je třeba Vystrčil, česká vláda a potentáti EU, mohou vychvalovat demokracii a hospodářské úspěchy Tchaj-wanu, když vlastně jenom propagují výrobce čipů a pár oborů k nim přidruženým? Jak jste uvedl, podle oficiálních tchajwanských statistik, třetina tchajwanských domácností žije v chudobě.

Doubrava: Je to tak, a připomněl jste mi malou drobnost. Právě polští sluhové americké administrativy, tvořící polskou komediální skupinu, vedenou podivným předsedou polsko-tchajwanské parlamentní skupiny Waldemarem Andzelem a dalších 7 komediantů Sejmu je na Tchaj-wanu na kulturním, ekonomickém, politickém a společenském turné. Budou komediální tanečky předvádět od 5. do 9. prosince.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)
43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
67%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%