Svátek má: Vladimír

Zprávy

Velikost textu:

Dopadne sekera? Bylo zahájeno trestní řízení proti Jaceňukovi!

Dopadne sekera? Bylo zahájeno trestní řízení proti Jaceňukovi!

Národní protikorupční úřad Ukrajiny (NABU) zahájil trestní trestní řízení proti bývalému premiérovi Arseniji Jaceňukovi a ministru spravedlnosti Pavlovi Petrenkovi.

Arsenij Jaceňuk, bývaly ukrajinský premiér
14. listopadu 2018 - 11:04

Uvedla to zpravodajská agentura „Ukrajinské zprávy“ s odkazem na NABU.

Dříve agentura uvedla, že soud uložil NABU zahájit trestní řízení proti Jaceńukovi a Petrenkovi podle článků „zneužití pravomoci nebo oficiální postavení", „zneužití, zpronevěra majetku nebo jeho zabavení prostřednictvím zneužití oficiálního postavení", „legalizace (praní) peněz z trestné činnosti", „padělání", „daňové úniky, poplatky, jiné závazné platby".

„Podle rozhodnutí vyšetřujícího soudce byly informace vloženy do Jednotného rejstříku předběžných vyšetřování ... o části 2 článku 364 (zneužití pravomoci nebo oficiální postavení) trestního zákona," uvedla zpráva NABU v reakci na žádost ukrajinské zpravodajské agentury.


Zahájení trestního řízení na Ukrajině však neznamená, že vše dojde až k soudu. Obvyklou praxí v těchto případech je, že se proces časem zastaví a vyšumí. Příčinou je spletitá síť vztahů zkorumpovaných ukrajinských činitelů, která zasahuje jak politiku, tak policii i justici.

Arsenij Jaceňuk sloužil jako předseda vlády Ukrajiny v letech 2014-2016. Pavel Petrenko byl výkonný ministr spravedlnosti Ukrajiny, nastoupil v roce 2014.

(kou, prvnizpravy.cz, ukranews.com, foto: arch.)