Svátek má: Prokop

Zprávy

Velikost textu:

DN: Likvidace smlouvy O otevřeném nebi bude bezohledný krok USA!

DN: Likvidace smlouvy O otevřeném nebi bude bezohledný krok USA!

Odstoupení od smlouvy „O otevřeném nebi“, které podle některých zdrojů plánuje administrativa Donalda Trumpa, bude „bezohledným a zbytečným krokem“, který jen zvýší napětí ve světě.

Americký Boeing využívaný pro Otevřené nebe
6. listopadu 2019 - 04:20

Uvedla to americká novinářka Bonnie Kristianová na stránkách Defense News s tím, že dohoda velký význam, aby se zabránilo zhoršování vztahů mezi zeměmi, a navíc je to Washingtonu k užitku.

Americká prezidentská administrativa Donald Trump ve své Strategii národní bezpečnosti v roce 2017 zdůraznila potřebu zaměřit se na „velkou mocenskou soutěž“ jako na klíčový faktor v americké obraně, napsala Bonnie Kristianová z americké nevládní organizace Defense Priorities a publicistka časopisu The Week, na stránkách Defense News. Současně novinářka zdůrazňuje, že věnování pozornosti tomuto konfliktu není totéž jako „jeho aktivním podněcování“, a Washington tak zjevně jedná. V každém případě právě v tomto světle se jeví snaha Trumpovy administrativy jednostranně odstoupit od smlouvy „O otevřeném nebi“ (DON), podle níž 34 zúčastněných zemí - včetně Ruska, má právo provádět průzkumné lety nad územím ostatních, poznamenala.


Podle Kristianové může být odstoupení od DON další ranou do „deeskalační infrastruktury určené k předcházení krizi mezi jadernými mocnostmi“ - protože Trumpova administrativa již odstoupila od Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu a neprojevuje snahu prodloužit Smlouvu START -III. Nyní, když se ruské a americké jednotky ocitly na opačných stranách barikád v Sýrii a východní Evropě, nemají být diplomatické iniciativy omezovány, ale spíše rozvíjeny, poukázala autorka.

Navzdory skutečnosti, že jak Rusko, tak i Spojené státy si navzájem ukládaly omezení, kterými si navzájem zajišťovaly lety typu DON - a samozřejmě si vzájemně vyměňovaly obvinění - Washington využil dohodu mnohem aktivněji než Rusko: americká letadla provedla třikrát tolik letů nad ruským území, než Rusové nad americkým, připomněla Kristianová. Proto v roce 2018 pak americký ministr obrany James Mattis na slyšení v Kongresu USA uvedl, že dodržování dohody je v zájmu Ameriky, a proto nazývá DON zdrojem „transparentnosti a stability“ a také cenným „mechanismem interakce“ se zúčastněnými zeměmi, uvedla novinářka.

Mattis měl pravdu - DON je opravdu důležitá pro stabilizaci vztahů mezi USA, evropskými spojenci Washingtonu, Ukrajinou a Ruskem, poukázal článek. Podle Kristianové již americká média napsala, že pokud se dohoda padne, bude pro všechny strany obtížnější sledovat, co ostatní dělají, a to způsobí nevyhnutelné zvýšení napětí. Ke stejnému závěru můžeme dojít, pokud si vzpomeneme na krizi ve vztazích mezi USA a SSSR během studené války, která se téměř proměnila ve výměnu jaderných úderů - řada těchto situací by nakonec mohla být mnohem snadněji vyřešena, kdyby v těch dnech fungovala dohoda typu DON, je si jistá autorka.

Podle Kristianové není záměr Washingtonu odstoupit od smlouvy pravděpodobně spojen s porušením některými zeměmi, ale s činnostmi bývalého poradce pro národní bezpečnost Trumpa Johna Boltona - podle některých zpráv důrazně doporučil Trumpovi, aby se vzdal smlouvy DON. Bolton obecněk je velmi skeptický vůči smlouvám o kontrole zbrojení, přičemž se Rada národní bezpečnosti USA skládá z mnoha jeho ideologických spolupracovníků, kteří zjevně ovlivňují prezidenta, poukázala novinářka.

Naštěstí Trumpova administrativa ještě nezačala oficiální proces, ve kterém by Spojené státy měly opustit smlouvu „O otevřeném nebi“, což znamená, že tomuto „nesprávnému kalkulu“ lze stále zabránit, zdůraznila závěrem autorka. Trumpovi bude stačit neinformovat zúčastněné země šest měsíců před odstoupením. To je přesně to, co by měl prezident udělat - tak si může nejen zachovat důležitý nástroj k zabránění zostření situace, ale také použít porušení jeho podmínek jako možnost k diplomatickým iniciativám ve jménu snižujícího se napětí. Odchod z této „užitečné dohody, kterému lze ještě zachránit“, bude „bezohledný a zbytečný krok k válce mezi velkými mocnostmi“, dodala Kristianová.

(kou, prvnizpravy.cz, defensenews.com, foto: arch.)