Svátek má: Radomír

Zprávy

Velikost textu:

DM: Britský ministr obrany přednese vyhrůžný projev proti Rusku!

DM: Britský ministr obrany přednese vyhrůžný projev proti Rusku!

Britský ministr obrany Gavin Williamson oznámí, že království je připraveno využít „tvrdou sílu" vůči protivníkům, mezi kterými vystupují Čína a Rusko, uvedl Daily Mail.

Gavin Williamson, ministr obrany Velké Británie
12. února 2019 - 04:20

List tak anoncoval brzký, neobyčejně „válečnický“ projev ministra v Londýně  ve smyslu "jsme připraveni udeřit na Rusko i Čínu".

Britské ozbrojené síly jsou připraveny použít „tvrdou sílu" proti agresorovi, napsal Daily Mail a  informoval o obsahu brzkého projevu britského ministra obrany Gavina Williamsona. Jak deník napsal, Williamson bude říkat, že nastal čas zvýšit „smrtonosnost" a varovat Rusko a Čínu před  vysokou cenou za nedodržování mezinárodního práva. Ministr dále oznámí, že letadlová loď „Queen Elizabeth" bude vyslána do Tichého oceánu, aby zadržovala Čínu, stejně jako uchýlí se k tvrdé rétorice proti Rusku a slíbí investovat více finančních prostředků do rozvoje kybernetické bezpečnosti.
 
„Některé řeči a nedostatek skutečných akcí mohou vést k tomu, že naše země bude vypadat jako „papírový tygr" v očích druhých. Musíme reagovat na skutečnost, že naši protivníci zvyšují své výdaje a zlepšují technologii," citoval Daily Mail z Williamsonova projevu: „V době rostoucí nejistoty musíme být připraveni jednat a vést druhé. Naši protivníci stále častěji využívají kybernetické útoky, sabotáže a informační operace, které ohrožují Británii a celý světový řád."
 
Publikace informovala, že britský ministr obrany ve svém projevu vyzve země NATO, aby splnily závazek příspěvku ve výši 2% HDP, a dodává, že „aliance musí rozvíjet svou schopnost vyrovnat se s ruskými provokacemi. Rusko musí za takové akce zaplatit."


Daily Mail poznamenal, že tón Williamsonova projevu pravděpodobně nepotěší britskou vládu, která vyzvala své ministry, aby „nepodcenili“ moc Ruska, aby neposkytli informace vedoucí k „ruskému propagandistickému stroji".
 
Podle publikace Williamson tímto projevem povzbudí zvěsti o svých premiérských ambicích, protože obsahuje jasné zprávy příznivců brexitu z konzervativní strany. Konkrétně uvádí, že rrexit je „nebývalou příležitostí" posílit britskou globální přítomnost a zvýšit váhu země na světové scéně.
 
Pokud jde o odeslání letadlové lodi „Queen Elizabeth“ do Pacifiku, ministr obrany uvede, že hlavním posláním lodi bude převedení myšlenky „globální Velké Británie" do reality. Kromě toho letecká jednotka bude zahrnovat jak britská, tak americká letadla, aby se zdůraznilo, že Spojené státy zůstávají hlavním spojencem království.
 
Daily Mail rovněž uvedl, že Williamson schválí plány na vybudování britských základen v Karibiku a asijsko-tichomořské oblasti.

List poznamenal, že Nia Griffithová z labouristické strany se do ministra obrany obula, a řekla, že „namísto řinčením zbraněmi se Gavin Williamson musí vypořádat s krizí při financování obrany pod jeho nosem".
 
Publikace připomněla, že Gavin Williamson v březnu minulého roku vzkázal Rusku, aby po incidentu s otravou v Salisbury „odešlo a zmlklo". Ministr rovněž varoval, že Rusko by mohlo způsobit „mnohatisícová úmrtí" tím, že by narušilo britskou infrastrukturu. Jeho poslední prohlášení, že se Británie opět stane "globální vojenskou mocností" vyvolalo spíše posměšnou odezvu.

(kou, prvnizpravy.cz, dailymail.co.uk, foto: arch.)