Svátek má: Květoslava

Zprávy

Velikost textu:

Die Presse: Ne Írán, ale USA svojí politikou zapalují Blízký východ!

Die Presse: Ne Írán, ale USA svojí politikou zapalují Blízký východ!

Zadržování Íránu západními zeměmi a snižování jeho vlivu neobnoví stabilitu na Blízkém východě, napsaly rakouské noviny Die Presse.

Donald Trump plive na mezinárodní dohody
15. května 2018 - 11:05

K ničivým následkům pro region dosud nevedly akce Teheránu, ale Spojených států, a proto se snaha Trumpa opět jít touto cestou a podporovat změnu režimu v Íránu je velmi kontraproduktivní.

Donald Trump vede vůči Íránu extrémně kontraproduktivní politiku, uvedl Burkhard Bischof, korespondent rakouských novin Die Presse. Podle něj je to jasné jakože dvě a dvě jsou čtyři: jestliže se tlak na zemi zvenčí zvyšuje, tak se její „poslušné a vyděšené obyvatelstvo“ sjednotí za svým vedením, i když dokonce nebylo populární mezi masami.

Nicméně USA a podporované současnou izraelskou vládou, dosud neuznaly tuto jednoduchou pravdu, konstatoval rakouský novinář. V posledních týdnech Trump a izraelská vláda neustále rozpalovaly tlak vůči Íránu a jeho režimu, vyhrožovaly a „plivaly na mezinárodní dohody s Teheránem", napsal Die Presse. Výsledkem je, že populace podporuje iránskou vládu, libanonští spojenci Íránu vyhrají ve volbách, zatímco Rusko a Čína těží z nesprávného kalkulu USA v iránské politice.

Forbes: USA daly Íránu jasně najevo: Zachrání vás jen bomba!

Pokud vše půjde dobře, toto zostření situace nebude mít za následek válku, poznamenal autor článku. Pokud se však všechno pokazí, může Blízký východ explodovat - a pak se USA a Izraeli nepodaří vyjít z plamenů, aniž by se nepopálily, zdůraznil Bischof. Podle něj je v takové nebezpečné situaci zvláštní vidět, jak známý expert na Střední východ Guido Steinberg vyzývá Německo, aby v žádném případě nepochybovalo, že je na straně odpůrců Íránu a spolu s nimi má dodržovat cíl - zadržování Teheránu. Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty podle Steinberga jsou prozápadní státy a blízcí spojenci Spojených států, kteří si, bez ohledu na rozdíly v určitých okamžicích, „zaslouží naši principiální podporu".

Nicméně, jak připomíná autor článku, ničivé následky „vojenských dobrodružství" Spojených států na Blízkém východě od roku 2001 jsou všem známy. V neposlední řadě zásah USA v Afghánistánu a Iráku umožnil Íránu rozvinout se do důležité regionální mocnosti. Proto korespondent rakouských novin považuje za nerozumné poskytnout zásadní podporu takové americké politice.


Za mnohem střízlivější přovažuje analýzu profesora Vali Nasra z Johns Hopkins University. Vědec varuje před nadějemi Trumpa a Netanjahua, že snížení iránského vlivu obnoví pořádek na Středním východě. Tyto naděje jsou založeny na falešných základech: „Írán nebyl příčinou zhdoucení pořádku v tomto regionu, takže potlačení Íránu nevrátí stabilitu." Profesor Nasr proto radí vládě USA, aby uplatnila jemný přístup, který zahrnuje spolupráci s Íránem, než s ním rozpoutat instinktivní konfrontaci.

Nakonec to byla americká intervence, která vyvolala vznik stávajícího popela, přispěla k vzestupu Íránu a znovu přivedla Rusko k vedoucí úloze v regionu, uvedl Die Presse. A nyní chce současná vláda USA změnit další režim, tentokrát v Teheránu, jak nedávno řekl jeden z Trumpových poradců? Jak již poznamenal odborník na Střední východ Philip Gordon, tak schopnost Spojených států s cílem urychlit změnu režimu v Teheránu, a to bez důsledků, vyvolává skepticismus, a takové pokusy pravděpodobně jen zhorší situaci. Jeho německý protějšek Wilfried Bucht má podobný názor: „Trumpova íránská politika je nesmírně kontraproduktivní."

(kou, prvnizpravy.cz, diepresse.com, foto: arch.)